Prihlásenie

4 tipy ako znížiť náklady domácnosti

4 tipy ako znížiť náklady domácnosti

Lacnejšie energie

Náklady na vodu, plyn a elektrinu predstavujú v povinných výdajoch domácností nemalú položku. Znížiť ich je možné nielen reguláciou spotreby, ale aj zmenou dodávateľa. Pre uľahčenie výberu a zvýšenie prehľadu o cenách energií ponúkaných jednotlivými dodávateľmi je možné použiť aj cenovú kalkulačku Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).

Platiť za energie musíte, preto si pri výbere dodávateľa preverte aj ďalšie benefity, ktoré poskytuje. Okrem nižšej ceny a spoľahlivých dodávok sa môžete dopracovať aj k vráteniu časti peňazí z každej faktúry. „Potenciál tejto zaujímavej výhody zatiaľ nie je dostatočne využívaný, hoci každý zákazník môže získať späť až 1,5% zo zaplatenej ceny energií plus 1 shopping point z každého minutého kilowattu,“ upozorňuje Ľuboš Kravárik, generálny riaditeľ spoločnosti Lyoness Slovensko. Pri tak samozrejmej veci, akou je platba za energie, ide o benefit prakticky zadarmo.

 

Využívajte vernostné programy a zľavy

Ako nakupovať lacnejšie potraviny a spotrebný tovar? Využívajte zľavy a sezónne výpredaje, ušetriť môžete aj vďaka vernostnej cashback karte. Pri nákupe v partnerskom obchode alebo e-shope sa vám časť zaplatenej sumy vráti späť na účet a dokonca aj v prípade, ak ide o kúpu už zľavneného tovaru. Čiže šetríte viacnásobne.

 

Napríklad, pri použití vernostnej nákupnej karty pri väčšom nákupe do domácnosti v hodnote 500 eur, na ktorý je zľava 10 %, ušetríte nielen zľavnených 50 eur, ale z nákupu sa vám na účet môže vrátiť späť ďalších 22,50 eur. „Výška vrátenej sumy sa pohybuje do 5 % z ceny každého nákupu v partnerskej predajni alebo e-shope a na váš účet sa pripíše vždy, keď dosiahne výšku aspoň 10 eur, “ dodáva Ľuboš Kravárik.

 

Zbavte sa zbytočných poplatkov

 Šetriť sa dá aj na bankových službách. Ľudia s príjmom nižším ako 400 eur majú nárok na bankový účet zadarmo. Ide o tzv. základný bankový účet a na jeho vybavenie je potrebné doložiť čestné prehlásenie o príjme. Pre ľudí s mesačným príjmom vyšším ako 400 eur je v ponuke tzv. štandardný bankový účet s mesačným poplatkom 3 eurá. Na rozdiel od základného účtu ponúka navyše výbery z bankomatov v zahraničných pobočkách bánk.

 

Doplácate na úroky z omeškania? Ak vlastníte kreditnú kartu splácajte dlžnú sumu do požadovaného termínu. Vyhnete sa tak zbytočným a tiež vysokým úrokom. Pozor aj na skryté poplatky. Plánujte výbery z bankomatu, aby ste nemuseli navštíviť konkurenčný bankomat a následne platiť za výber hotovosti.

 

Financie pod kontrolou vďaka technológiám

 Rodinný rozpočet udržíte pod kontrolou oveľa jednoduchšie pomocou mobilných aplikácií. V slovenskom jazyku je k dispozícii napríklad bezplatná aplikácia Rodinný rozpočet, ktorá umožňuje sledovanie príjmov a výdavkov rodiny či jednotlivca, spätné vyhodnotenie hospodárenia či vkladanie pripomienok, aby sme nezabúdali na platby faktúr či splátok.

Nehlasované
4 tipy ako znížiť náklady domácnosti
 
4 tipy ako znížiť náklady domácnosti