Prihlásenie

EDULAB sa bude inšpirovať fínskymi inováciami v školstve

EDULAB sa bude inšpirovať fínskymi inováciami v školstve

Zástupcovia Neziskovej organizácie EDULAB a Univerzity aplikovaných vied vo fínskom Oulu podpísali Memorandum o vzájomnej spolupráci. Ide o formálne zavŕšenie dlhodobej komunikácie n.o. EDULAB s rôznymi fínskymi vzdelávacími inštitúciami a spoločnosťami. Na ich sprostredkovaní sa podieľalo aj Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Helsinkách.

 

Od fínskych kolegov sa chceme inšpirovať hlavne v oblasti prípravy budúcich učiteľov a kontinuálneho vzdelávania pedagogických pracovníkov, ale aj v oblasti metodiky a didaktiky. Domnievame sa, že inovácie nášho školstva môžu mať zdroj inšpirácie aj v zahraničí s následnou adaptáciou ich skúseností na naše pomery,“ povedal Ján Machaj, riaditeľ EDULAB-u.  

 

Fínsko má, podobne ako Slovensko, systém bezplatného školstva, vrátane vysokoškolského. Na rozdiel od nás sa však Fínsko v rebríčkoch testovania žiakov, organizovaných OECD, pravidelne umiestňuje na popredných priečkach vo všetkých skúmaných oblastiach.

Samotná univerzita v Oulu so 16 000 študentami je jednou z najväčších univerzít vo Fínsku a súčasne jednou z najkvalitnejších. V medzinárodných rebríčkoch je pravidelne hodnotená ako druhá najkvalitnejšia fínska univerzita a v prestížnom rebríčku QS World University Rankings sa umiestňuje medzi 300 najkvalitnejšími univerzitami sveta.

 

Edulab je nezisková organizácia zameraná inovácie v oblasti vzdelávania. Od roku 2012 prináša pre slovenských učiteľov inšpiratívne podnety v oblasti inovatívnych vyučovacích metód a vzdelávanie s použitím digitálnych pomôcok. Okrem iných aktivít v oblasti školstva dlhodobo realizuje aj projekt Škola na dotyk, ktorý bol v roku 2015 ocenený ako najlepší projekt z oblasti projektov tzv. spoločenskej zodpovednosti v rámci koncernu Samsung na svete.

Nehlasované