Prihlásenie

NA PRETEKOCH SHELL ECO-MARATHON EUROPE PADOL PÄŤROČNÝ REKORD

NA PRETEKOCH SHELL ECO-MARATHON EUROPE PADOL PÄŤROČNÝ REKORD

 Bratislava, 12. mája 2010Aktuálny ročník súťaže Shell Eco-marathon Europe bol opäť rekordný: padol dlho nepokorený rekord z roku 2005, a to o neuveriteľných 1 060 kilometrov. 

Šampiónom tohtoročných pretekov Shell Eco-marathon Europe sa stal francúzsky tím Polytech’ Nantes, ktorému sa podarilo zdolať rekordne najdlhšiu vzdialenosť na jeden liter paliva, ktorú v roku 2005 prešiel tím ETH Zürich zo Švajčiarska. Už predtým obdivuhodný rekord 3 836 km na 1 liter paliva sa nedarilo prekonať päť rokov. O to väčším prekvapením bolo jeho pokorenie, a to hneď dvakrát. Francúzsky tím prešiel s vozidlom na vodíkový pohon závratných 4 414 km/l hneď v prvý deň pretekov. Posledný deň súťaže svoj nový rekord prekonal o ďalších 482 kilometrov, keď prešiel rekordných 4 896,1 km s 1 litrom paliva. Vzdialenosť, ktorú tím prešiel, zodpovedá približne jazde naprieč Európou z najsevernejšieho na najjužnejší cíp. Napríklad zo Severného mysu v Nórsku na samotný koniec Apeninského polostrova.

Tímy z Nantes už tradične na súťaži Shell Eco-marathon Europe vedú. Tento ročník je v poradí už druhým za sebou, keď tím dosiahol výborný rekordný výsledok a ešte ho v rámci rovnakého ročníka prekonal. Tím La Joliverie z Nantes zdolal minulý rok rekord v kategórii prototypov so spaľovacím motorom a ešte v ten istý deň svoj vlastný rekord prekonal. Tím Polytech’ Nantes tento rok prekonal nielen 4 tisíc kilometrovú hranicu, ale dokázal, že aj 5 tisícová méta je dosiahnuteľná.

Niel Golightly, viceprezident pre komunikáciu spoločnosti Royal Dutch Shell, vo svojom komentári venovanom vynikajúcim výkonom v rámci ročníka 2010 uviedol: „Tento ročník dokázal, že tímy, ktoré sa na súťaž vracajú, sa učia z priebehu minulých ročníkov a taktiež od iných tímov. Aplikujú poznatky svojich kolegov vo vlastnej práci. Ročník 2010 bol kľúčovým v ďalšom vývoji inovatívnych riešení, a preto sme tento rok svedkami tak skvelých výsledkov a rekordov. Ešte pred niekoľkými rokmi by na ne nikto ani nepomyslel.“ 

Vedúci tímu Polytech’ Nantes, Pauline Tranchardová, vysvetlila, čo sa skrýva za neuveriteľnými výkonmi jej tímu: „Za prekonaním vzdialenosti 4 896 km na liter paliva stojí päť rokov usilovného výskumu a vývoja. Tento pre mnohých nepredstaviteľný cieľ nám pomohli dosiahnuť predovšetkým poznatky a skúsenosti kolegov z tímu Lycée de La Joliverie de Nantes.“ Tranchardová taktiež nastavila latku pre budúce výsledky svojho tímu: „Veríme, že máme aj na lepší výsledok. Keby nebol taký vietor a nešli by sme posledné kolo s prasknutou  pneumatikou, mohli sme prejsť aj väčšiu vzdialenosť,“ tvrdí Tranchardová.

Dôležitým prvkom inovácie tohto ročníka bol skúšobný test batériami poháňaných vozidiel, ktorého sa zúčastnilo 12 tímov. Cieľom bolo overiť možnosť vzniku novej kategórie elektromobilov v budúcich ročníkoch Shell Eco-marathonu. To by určite vzbudilo záujem študentských tímov o oblasť elektromobility a jej ďalšieho rozvoja.

Slovenský tím zo Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach sa napriek plánom tento rok na pretekoch nezúčastnil. Kompletný zoznam cien podľa typu pohonu a ocenenia v „nesúťažiacich“ kategóriách nájdete na www.shell.com/ecomarathon/europe.

O pretekoch Shell Eco-marathon

Cieľom pretekov Shell Eco-marathon je inšpirovať študentské tímy stredných a vysokých škôl z celého sveta k tomu, aby navrhli, zostrojili a otestovali energeticky čo najúspornejšie vozidlo. Víťazom sa stáva tím, ktorého vozidlo prejde najväčšiu vzdialenosť pri spotrebe minimálneho množstva energie. Táto súťaž poskytuje skvelú príležitosť pre zapojenie súčasných aj budúcich vodcov, ktorí nadšene hľadajú trvalé riešenia svetových energetických problémov.

Shell Eco-marathon sa, ako skutočne globálna iniciatíva s pretekmi po celom svete, bude konať v termínoch:

·         Shell Eco-marathon Americas: 26. – 28. marca, Houston, USA

·         Shell Eco-marathon Europe: 6. – 7. mája, Lausitz, Nemecko

 

Priemerné hodnotenie: 3 (1 vote)