Ako vybrať kvalitné víno?
- Autor: Andr3w1
- 12.01.2015 - 09:11
Ak nie ste skúsený vinár, ale iba príležitostný konzument, nie je ľahké vybrať naozaj kvalitné víno. Je totiž obrovské množstvo vín, ktoré sa líšia druhom, odrodou, značkou, či ročníkom. Čo všetko tieto značky znamenajú sa Vám snažíme ukázať v každom balení vín od Wine Story, avšak dnes Vám priblížime pohľad na kvalitné vína vo všeobecnosti, aby ste si s výberom vedeli hravo poradiť aj sami.
Farba vína je taktiež často obsiahnutá v jeho názve napr. Rulandské biele, Tramín červený, či Modrý Portugal.
Druh použitého hrozna ovplyvňuje, k akým pokrmom sa dané víno hodí. Biele vína majú väčšinou jemnejšiu chuť, preto býva uvádzané, že sa hodia k syrom s bielou plesňou, rybám alebo kuraciemu, či morčaciemu mäsu. Červené víno sa naopak hodí k červenému mäsu a zverine, pretože jeho chuť býva výraznejšia, plnšia. Ružové vína bývajú ľahké, často s ovocnou chuťou, preto bývajú doporučované k zeleninovým pokrmom, či šalátom. Ale vždy samozrejme záleží na konkrétnej chuti každého z nás.
Chcete urobiť radosť svojim zákazníkom, obchodným partnerom, zamestnancom alebo potrebujete víno na firemnú akciu?
AKÚ ODRODU VYBRAŤ? Odrodu vína označujú názvy ako napr. Cabernet Sauvignon alebo Merlot. Každá z odrôd má svoje typické vlastnosti, ktoré závisia na mnohých faktoroch ako napríklad na pôde, podnebí, či na vybavení a použitých technológiách konkrétneho vinára. Čo znamená, že jedna a tá istá odroda chutí od každého vinára inak.
Každá odroda sa vyznačuje typickou chuťou, farbou a vôňou. Termínom terroir je označovaná pôda, podnebie, množstvo slnečného svitu, množstvo zrážok, orientácia vinohradu na svetovú stranu. Nakoľko je víno každoročne ovplyvňované mnohými faktormi, vyberať víno podľa odrody môže byť trochu zradné.
Prívlastok vína dáva slovenskému zákazníkovi informáciu o tom, v akom štádiu zrelosti bolo oberané hrozno použité na výrobu konkrétneho vína. Tu je prehľad začínajúci od toho najobyčajnejšieho.
Stolové víno
Oblastné víno
Akostné víno
Kabinetné víno
Neskorý zber
Výber z hrozna
Bobuľový výber
Hrozienkový výber
Cibébový výber
Ľadové víno
Slamové víno
Opačne je to s archívnymi vínami, ktoré idú do predaja najskôr tri roky po zbere. Ako ich názov vypovedá, sú vhodné k dlhodobejšiemu uskladneniu. Medzi mladými a archívnymi vínami stoja takzvané vyzreté vína. Väčšinu vín, ktoré sa bežne predávajú, sú práve tieto vyzreté a kvalitné vína. Tým skladovanie nepohorší, ale určite ani neprilepší.
Je dôležité si uvedomiť, že ak malo víno v SR dobrý rok, nemuseli ho mať aj vinári v iných krajinách. Nejde preto určiť žiadny univerzálne platný dobrý ročník.
Suché vína by mali obsahovať maximálne 4 g cukru na liter, vína polosuché 4,1 - 12g/1l. Samozrejme, že sladkosť ovplyvňuje aj to, k akým pokrmom sa víno hodí. Suché, polosuché sa hodí najmä k syrom a pokrmom z mäsa. Vína polosladké obsahujú 12, 1 až 45 g cukru na liter vína, sladké môžu mať viac ako 45 g cukru na liter. Polosladké vína sú vhodné napríklad k cestovinám, či zeleninovým pokrmom, sladké vína sú zase výborným doplnkom dezertov. Hľadáte darček na Valentína pre partnera, či partnerku?