Prihlásenie

S odvahou na váhu

S odvahou na váhu

BRATISLAVA, 27. januára 2020: Po vianočných sviatkoch a pod vplyvom novoročných predsavzatí sa chceme prirodzene dostať naspäť do formy a samozrejme, prvé čo spravíme, je, že sa postavíme na váhu. U niektorých tento pohľad mohol vyvolať priam pocit zhrozenia a možno ste dokonca začali uvažovať, či sa tam ukazuje naozaj správne číslo.

 

Váženie sa môže javiť ako pomerne jednoduchá činnosť – naskočíte na váhu, uvidíte číslo, zoskočíte z váhy a idete ďalej. Je to však skutočne také jednoduché? Susan Bowermanová, riaditeľka pre vzdelávanie v oblasti výživy spoločnosti Herbalife Nutrition, sa pozrela na najčastejšie chyby pri vážení.

 

Časté váženie

Je normálne, že váha môže zo dňa na deň kolísať až o 2 kilá. Väčšina výkyvov hmotnosti je spôsobená posunom tekutín, no môžu tiež súvisieť s tým, čo ste nedávno skonzumovali. Napríklad, ak zjete na noc slané jedlo, vaše telo si môže uchovať nejaké extra tekutiny a preto môžete byť ráno ťažší. Ďalším dôvodom môže byť aj prílišné zníženie príjmu uhľohydrátov, ktoré môže spôsobiť dočasnú stratu vody a tak sa na váhe môže zase objaviť nižšie číslo. Skúste porozumieť týmto výkyvom a nevážte sa tak často – ľahšie zistíte, či a ako vaša váha klesá. A ešte jedna rada pre ženy: vedzte, že zadržiavanie tekutín počas menštruačného cyklu môže vytvoriť falošný dojem, že ste pribrali. Možno by ste sa mali počas svojho cyklu váhe vyhnúť.

 

Hmotnosť oblečenia

Ak sa doma nevážite, možno nebudete vedieť, ako si prispôsobiť svoju telesnú váhu s ohľadom na oblečenie. Možno pridávate viac, možno menej... Jedna štúdia[1] priniesla v tomto ohľade zaujímavé zistenia. Vedci štyrikrát počas jedného roka odvážili 35 žien a 15 mužov v ich bežnom oblečení a bez topánok. Následne spriemerovali hmotnosť oblečenia a tu je výsledok: pánske oblečenie bolo v priemere ťažšie ako dámske, a čo je zaujímavé, hmotnosť oblečenia sa počas celého roka príliš nemenila. Na základe týchto zistení prišlo k akémusi konsenzu, pričom všeobecne úprava hmotnosti oblečenia vychádza pre ženy na približne 0,8 kg a pre mužov na približne 1,2 kg.

 

Telo treba brať ako celok

Majte na pamäti, že váha je na konci dňa len číslo. Možno viete, koľko vážite, ale v skutočnosti záleží aj na kompozícii vášho tela. Osoba, ktorá má veľa svalov, by mohla mať tabuľkovo podľa výšky a hmotnosti nadváhu. Analýza kompozície tela by však pravdepodobne odhalila zdravé percento telesného tuku a daná osoba by v realite mala primeranú hmotnosť. V opačnom prípade, niekto, kto vyzerá chudo, by mohol mať tabuľkovo primeranú váhu podľa výšky a hmotnosti, no napriek tomu by mohol niesť nezdravé množstvo telesného tuku.

 

Vážite sa večer

Ak ste jedným z tých ľudí, ktorí na váhu vyskočia viackrát za deň, pravdepodobne ste si všimli, že vaša váha sa môže v priebehu dňa meniť. Vyššia váha vo večerných hodinách okrem iného pochádza aj z potravín a tekutín, ktoré ste jedli celý deň. V ideálnom prípade by ste sa mali vážiť ráno po návšteve toalety a bez oblečenia.

 

Každá je iná

Myslíte si, že všetky váhy vážia rovnako, no často je to inak. Mnohokrát sa stalo, že keď ku mne prišiel klient a postavil sa na váhu, stihol len skonštatovať, že doma toľko neváži. Váhy sa líšia, takže sledujte svoj pokrok pomocou údajov z jednej váhy. Reálna váha je jedna vec, no viac záleží na tom, či sa váha znižuje alebo zvyšuje. Ak sa vážite na tej istej váhe, získate lepší a presnejší prehľad o zmenách vašej váhy.

 

Nemáte poriadnu váhu

Ak si chcete zaobstarať váhu na doma, investujte do nejakej spoľahlivej. Digitálne váhy majú tendenciu byť spoľahlivejšie ako tradičné mechanické váhy. V tomto ohľade môžu byť nápomocné recenzie spotrebiteľov, s čím sú či nie sú spokojní.

Váha na tvrdom podklade

Pre správne váženie je dôležité mať váhu položenú na tvrdom povrchu, napríklad na parketách alebo dlažbe. Ak je totiž položená na koberci alebo inom nerovnom povrchu, je pravdepodobné, že vás neodváži presne.

 

Pondelkové váženie

Často ľuďom odporúčam, aby dali prednosť váženiu v piatok ráno pred pondelkom. Dôvodom je, že väčšina ľudí má počas týždňa konzistentnejšiu štruktúru stravovania ako cez víkend. Ak sa po celý týždeň snažili udržať svoje kalórie pod kontrolou, ich váha je často na najnižšom bode práve v piatok. A môže ísť zároveň aj o motiváciu pokračovať v zdravšom stravovaní aj cez víkend. Samozrejme, ak z tohto tempa cez víkend vypadnete, vaša váha môže byť v pondelok ráno vyššia.

 

Po cvičení

Po tréningu existuje veľká šanca, že došlo k stratám telesných tekutín, čo sa odrazí aj na nižšej váhe. Keďže nie ste dostatočne hydratovaní, získate skôr nepresný údaj o vašej telesnej hmotnosti. Jediným dôvodom prečo sa po cvičení vážiť je, že chcete mať pod kontrolou stratu tekutín. Niektorí športovci sa vážia pred a po cvičení, takže vedia, aký objem tekutín potrebujú na doplnenie strát. Každé kilo, ktoré cvičením stratíte, treba doplniť približne jedným litrom tekutín.

 

Vaša hmotnosť ovplyvňuje vašu náladu

Ak je váženie sklamaním, nenechajte tým ovplyvniť váš celý deň. Nezabúdajte, že vždy, keď sa vážite, jednoducho zachytíte jeden okamih. Treba to brať ako číslo, ktoré vám povie, ako na tom ste – nie kto ste! Neposudzujte svoj pokrok len podľa toho, čo hovorí váha. Z dlhodobého hľadiska vás každodenné zdravé návyky, ktoré si stanovíte, priblížia k vášmu cieľu. Preto sa zamerajte na všetky pozitívne zmeny a nechajte váhu váhou.

Pre odber najnovších informácií o spoločnosti Herbalife Nutrition, sledujte @HerbalifeNews.


[1]Whigham LD et al. Int J Obesity. 37:160; 2013.

 

Nehlasované