Prihlásenie

Späť do formy po sviatočnom hodovaní

Bratislava, 14. januára 2013 – Ak patríte k väčšine ľudí, asi ste začali nový rok s niečím, čo ste predtým nemali – s niekoľkými kilami navyše. A keď sa pokúšate dostať do nohavíc, ktoré sú vám príliš úzke, musíte sa pozrieť pravde do očí – je čas zaplatiť za sviatočné hodovanie a dostať sa naspäť do formy.

 

V januári začína držať diétu a pravidelne cvičiť väčší počet ľudí než v ktoromkoľvek inom mesiaci roka. A je celkom zrejmé, prečo. Nový rok znamená aj nový začiatok a tiež koniec takmer nepretržitého prísunu dobrôt, ktorému sme čelili koncom starého roka. Mnohí však začínajú riešiť tento problém príliš agresívne – s nadmerne obmedzujúcimi diétami alebo rozvrhom cvičenia, ktorý je príliš náročný na to, aby ho dodržali – a tak sa čoskoro vzdávajú.

 

Je teda lepšie sa na začiatku nového roka zastaviť a zamyslieť – pozrieť sa na svoj aktuálny diétny plán a návyky týkajúce sa fyzickej aktivity realisticky a potom sa zaviazať urobiť také reálne zmeny, o ktorých si môžete byť istí, že ich budete dodržiavať. Stanovenie si rozumných cieľov, ktoré budete vedieť splniť, bude viesť k trvalejším zmenám vo vašom životnom štýle – čo nakoniec umožní kontrolu vašej váhy z dlhodobého hľadiska.

 

Stanovte si priority týkajúce sa zmien, ktoré plánujete. A pustite sa najprv do tých jednoduchších. Ak neraňajkujete, sľúbte si, že budete začínať deň zdravým jedlom, bohatým na proteíny, ktoré vás udrží nasýtených až do obeda. Vyskúšajte napríklad cottage cheese alebo jogurt s ovocím alebo chutný koktail z proteínov a ovocia – sú rýchle a jednoduché na prípravu, aj keď nie ste zvyknutí pripravovať si raňajky.

 

Ak máte sklony každý deň zjesť len niečo rýchle a za behu, začnite si brať obed z domu aspoň niektoré dni v týždni alebo si raz či dvakrát týždenne pripravte doma uvarené jedlo. Podľa mnohých štúdií počet kalórií uvádzaných na obaloch jedál a v reštauráciách nie je celkom spoľahlivý údaj, takže vám to umožní väčšiu kontrolu nad príjmom kalórií a veľkosťou porcií – a tiež na tom ušetríte.

 

Nájsť si čas na cvičenie môže byť často náročné, ale ak chcete mať svoju váhu pod kontrolou, je to nevyhnuté. Zamyslite sa nad tým, čo vám vyhovuje najviac – uprednostňujete prechádzku osamote alebo spoločné cvičenie v telocvični? Lepšie sa vám cvičí ráno alebo neskôr počas dňa? Stanovte si merateľný cieľ, ktorý môžete dodržať. Teda nie len – „budem cvičiť viac", ale „prejdem sa rýchlou chôdzou aspoň 30 minút trikrát za týždeň". Alebo sa rozhodnite, koľko chcete prejsť každý deň a merajte si to krokomerom. Je motivujúce, keď máte aktuálne záznamy o tom, ako ste blízko k naplneniu svojho každodenného cieľa.

 

Naučte sa pravidelne jesť a zaveďte niekoľko ďalších jednoduchých pravidiel do vášho zdravšieho stravovania – každé jedlo by malo obsahovať proteíny, aby ste necítili hlad a niečo malé k tomu, jedzte veľa zeleniny a ovocia, hydratujte sa vodou či čajom, nie kalorickými nápojmi a obmedzte príjem tukov a sladkostí.

 

Novoročné predsavzatia sú výborné – ak ich dokážete dodržiavať. Aby ste sa zbavili kíl, ktoré ste nabrali počas sviatkov, sústreďte sa na zmeny vo vašich návykoch, ktoré ste sa rozhodli uskutočniť a menej na to, čo vám ukazuje váha. Keď postupne nahradia nové a zdravé návyky pri jedení tie staré, vaša váha sa upraví sama. Vaše nové zvyky s vami zostanú po celý rok. A keď príde ďalší nový rok, zmestíte sa do nohavíc oveľa ľahšie.

 

Autorkou článku je Susan Bowerman, konzultantka spoločnosti Herbalife.

 

                                                                        - Koniec -

 

O spoločnosti Herbalife Ltd.

Herbalife Ltd. je globálna sieťová marketingová spoločnosť, ktorá predáva produkty určené pre kontrolu hmotnosti, výživové doplnky a produkty osobnej starostlivosti, ktoré majú napomáhať zdravému životnému štýlu. Výrobky Herbalife sa predávajú v 70 krajinách prostredníctvom siete viac ako 1,9 milióna nezávislých distribútorov. Spoločnosť podporuje aj nadáciu Herbalife Family Foundation a jej program Casa Herbalife, ktorý má za cieľ poskytovať dobrú výživu deťom. V prípade záujmu o finančné informácie o spoločnosti Herbalife kliknite prosím na Investor Relations.

Priemerné hodnotenie: 2 (2 votes)