Prihlásenie

Značky a umenie: Spojenectvo, z ktorého profitujú obe strany – firmy aj kultúrne inštitúcie

Značky a umenie: Spojenectvo, z ktorého profitujú obe strany – firmy aj kultúrne inštitúcie

Grayling zverejnil výsledky štúdie zameranej na kreatívne partnerstvá medzi značkami z kultúrneho a korporátneho sektora.

 

Bratislava, 25. marca 2019: Korporátne a kultúrne inštitúcie sú veľmi odlišné subjekty, avšak často čelia rovnakým výzvam. Komunikační experti zo spoločnosti Grayling sa v nedávno zverejnenej štúdii „Múzeá na križovatkách: Úloha podnikových partnerstiev“ zaoberali práve skúmaním týchto kreatívnych spojení s korporátnym sektorom. Vo výskume sa pozreli na kampane a projekty známych múzeí a galérií vrátane parížskeho LACMA v Louvre, londýnskeho Tate, Múzea súčasného umenia v Moskve či múzea mumok vo Viedni. Štúdia ukázala, že spolupráca medzi značkami z komerčného a kultúrneho sektora môže naozaj efektívne fungovať. Avšak len za predpokladu, že partnerstvo, ktoré vytvoria, je naozaj autentické a strategicky výhodné.


Pre značky je takéto partnerstvo cestou, ako nadviazať vzťahy s témami, na ktorých im záleží najviac, či už sa jedná o existujúcich alebo potenciálnych klientov, politických činiteľov alebo zamestnancov. Pre múzeá je zas korporátne partnerstvo príležitosťou k presadeniu ich poslaní prostredníctvom experimentovania s novým programom a zacielením na širšie publikum.

 

Štúdia „Múzeá na križovatkách: Úloha podnikových partnerstiev“ poukazuje na trendy a osvedčené postupy vo vzájomnej spolupráci kultúrnych inštitúcií s komerčnými značkami. Základom tejto správy je analýza viac než 60 prípadových štúdií a rozhovorov so zástupcami múzeí po celom svete.

 

Aj keď sa správa detailne zameriava na prostredie múzea alebo iného kultúrneho stánku, zmapované trendy a odporúčania môžeme aplikovať na akékoľvek partnerstvo alebo spoluprácu medzi značkami:

 

  1. 1.     Vytváranie zmysluplných zážitkov

Múzeá v dnešnej dobe stále viac súperia nielen medzi sebou, ale aj s inými miestami, kde ľudia môžu tráviť svoj voľný čas. Spolupráca so značkami je v procese transformácie do viac návštevnícky orientovanej inštitúcie kľúčová, najmä ak si kladie za cieľ vzdelávať, prepájať komunitu a vytvárať zážitky.

Skvelým príkladom je spolupráca značky Uniqlo s londýnskym Múzeom moderného umenia Tate. Spoločne organizujú tzv. UNIQLO Tate Late events, ktoré sú plné hudby, rečníckych vystúpení, workshopov, prehliadok a predstavení. V roku 2017 londýnska Kráľovská akadémia umení priniesla návštevníkom prostredníctvom platformy virtuálnej reality HTC Vive zážitok v podobe VR expozície venovanej minulosti, súčasnosti a budúcnosti živého kreslenia.

 

  1. 2.     Budovanie pozitívneho imidžu značiek  

Správa „Múzeá na križovatkách“ identifikuje kľúčové benefity partnerstiev pre značky a kultúrne inštitúcie. Tie nielen že presahujú samotný marketing, ale taktiež zaisťujú finančnú podporu do budúcnosti. Takáto spolupráca vo väčšine prípadov prispieva k budovaniu pozitívneho imidžu značky samotných múzeí a pomôže im osloviť nové publikum. Napríklad v roku 2018 Swatch uviedol tri dizajny hodiniek predstavujúcich maľby z amsterdamského Rijksmuseum. Rovnako silno zarezonovala aj kampaň, ktorá vzišla zo spolupráce  Van Gogh múzea so značkou Vans, ktorá preniesla diela majstra do novej kolekcie obuvi a oblečenia. 

Značkám môže spolupráca s múzeami poskytnúť príležitosť k čerpaniu výhod z efektu obrazového – umeleckého – vyjadrenia. To môže priniesť lepšie pochopenie a následné zapojenie cieľových skupín, vrátane zamestnancov, klientov, médií či dokonca vládnych predstaviteľov. Niektoré spoločnosti idú ešte ďalej a integrujú svojich kultúrnych partnerov do obchodných operácií. Napríklad značka elektroniky Phillips, sponzor Rijksmuseum´s Founding, spolupracovala s kurátorom múzea, Rotterdamským Filharmonickým Orchestrom, s Academic Medical Center a s Erazmus Medical Center na vytvorení riešenia pre vyšetrenia magnetickej rezonancie (MRI), ktoré by bolo pre pacientov menej stresujúce. Umelecký zážitok umožňuje pacientom, ktorí podstupujú sken, aby sa uvoľnili a relaxovali. 

 

  1. 3.     Merateľné výsledky

Kultúrne organizácie sa snažia nad rámec marketingu poskytnúť podporu svojim obchodným partnerom v oblasti zamestnaneckej angažovanosti a CSR aktivít, a zároveň dokážu reagovať na zvyšujúce sa očakávania značiek mať viac viditeľný vplyv, priamou spätnou väzbou a vyššou návratnosť investícií pri nižších vstupoch.

„Naša správa má za cieľ pomáhať kultúrnym inštitúciám v pochopení rozdielnych formátov v spolupráci s firmami. Upozorňuje zároveň aj na dôležitosť sledovania trendov a pripravenosť vytvárať ponuky šité na mieru, ako aj investovanie zdrojov do storytellingu. Naše poznatky však môžu byť cenné aj pre spoločnosti, ktoré sa zaujímajú o možnosť spolupráce s múzeami a chcú budovať efektívne kreatívne partnerstvo,” hovorí Jan Šimůnek, CEO Graylingu pre kontinentálnu Európu.

 

Ak vás táto téma zaujala, stiahnite si správu v celom znení alebo sledujte Grayling na sociálnych sieťach Facebook, LinkedIn a Twitter.

 

 

Priemerné hodnotenie: 5 (1 vote)