Prihlásenie

Daň z motorových vozidiel za rok 2015 s viacerými novinkami

Daň z motorových vozidiel za rok 2015 s viacerými novinkami

Priznanie k dani z motorových vozidiel treba podať najneskôr do 1. februára 2016. Podnikateľov, ktorí používajú automobily na podnikanie, čaká niekoľko noviniek. Zjednotili sa sadzby dane pre celé Slovensko, zmenila sa miestna príslušnosť a zaviedlo jednotné číslo účtu, na ktorý budú daňovníci platiť daň z motorových vozidiel.

 

Jednotná sadzba dane

 

Najdôležitejšou zmenou je zavedenie jednotnej sadzby dane v rámci celej Slovenskej republiky. Sadzby dane si tak už neurčujú samosprávne kraje. Zákon ich zjednotil a sú rovnaké na celom Slovensku. Podnikatelia však nebudú platiť rovnakú daň. Na jej výšku má dosah vek vozidla, či jeho vplyv na životné prostredie.

 

Za nové a ekologické autá zaplatíte menej

 

Majitelia nových štvorkolesových tátošov výrazne ušetria. Za nové auto sa sadzba dane znižuje až o 25 %. V prípade hybridných vozidiel a vozidiel na plynový a vodíkový pohon si podnikateľ sadzbu zníži navyše ešte o 50 % a v prípade vozidiel, ktorých jediným zdrojom je elektrina, je sadzba dane nulová.

 

Daň aj za motocykle

 

Po novom je predmetom dane motorové vozidlo a prípojné vozidlo, zaradené v jednej z kategórií M, N, O a kategórie L, kde patria napríklad elektroskútre, motocykle, trojkolky, štvorkolky, ak sa používajú na podnikanie.

 

Zjednodušenie podaní a úhrady dane

 

Podnikateľ, ktorý má autá evidované vo viacerých krajoch, bude za uplynulý rok 2015 po prvý raz podávať daňové priznanie daňovému úradu, kde má sídlo prípadne trvalý pobyt a nie tam, kde je evidované vozidlo, ako to bolo doteraz. Daň sa v rámci celého Slovenska platí už na jeden účet. Kým doteraz bolo 6-miestne predčíslie pre každý daňový úrad iné, po novom bude pre daň z motorových vozidiel platiť na každom daňovom úrade v každom kraji jedno rovnaké predčíslie 501163.

 

Vyplňte daňové priznanie z motorových vozidiel za rok 2015 rýchlo a zadarmo  

 

Na trhu existuje viacero alternatív, ktoré vám vypĺňanie daňových priznaní uľahčia a ušetria tak váš čas a peniaze. Ak vás zdržuje ručné vypisovanie tlačív daňových priznaní a nechcete míňať peniaze za platené online služby, môžete si zadarmo stiahnuť program Daňové priznania 2015 od KROSU. Ten obsahuje aktuálne tlačivá pre DPMV za rok 2015. K vypisovaniu tlačív nie je potrebné internetové pripojenie. Takto vyplnené daňové priznania sú rovnocenné s originálnym tlačivom a daňovým úradom sú tak plne akceptované. Priznanie môžete vytlačiť, uložiť do PDF a podať elektronicky. Program Daňové priznania si môžete zadarmo stiahnuť na www.kros.sk/danovepriznania.

 

Stiahnite si aj praktický návod na v PDF zadarmo.

Priemerné hodnotenie: 5 (1 vote)