Prihlásenie

5 mýtov v starostlivosti o chrup

Celý život sa staráme o náš chrup. Snažíme sa vyvarovať všetkým chybám, kvôli ktorým by sme šli na lekársku prehliadku k zubárovi s ústami plnými kazov. Takéto ošetrenie býva pre niekoho mimoriadne bolestivé. Preto sa o zuby staráme najlepšie ako vieme. Sú však naše návyky správne? Prečítajte si o 5 najväčších mýtoch v starostlivosti o chrup. Dajte svojim zubom to, čo potrebujú. Niekedy stačí naozaj málo.

Kefka musí mať tvrdé štetiny

Ide azda o najrozšírenejší mýtus o čistení zubov. To, že má kefka tvrdé štetinky nezaručuje, že vaše zuby dokonale vyčistí. Zuby si čistíte nielen od nečistôt, ale aj od zubného povlaku. Zubný povlak je jemný biely nános na zubnej sklovine. Ten dokážeme vyčistiť krúživým pohybom kefky s jemnými štetinami. Tvrdá štruktúra štetín zubnej kefky môže spôsobiť poškriabanie a podráždenie ďasien, čo má za následok ich krvácanie.

Dentálna hygiena je zbytočná

Myslíte si, že dentálna hygiena nie je potrebná? Nepodľahnite tomuto mýtu. Na dentálnej hygiene vás čaká nielen kompletná prehliadka ústnej dutiny. Lekár vás informuje o možných rizikách spojených s nesprávnou starostlivosťou o chrup, naučí vás správne zásady čistenia zubov. Dentálna hygiena by mala byť vykonávaná raz ročne. Informujte sa o tejto možnosti u vášho zubného lekára alebo sa objednajte v iných stomatologických ambulanciách.

Zubná pasta musí peniť

Určite ste videli reklamu, kde si herec umýva zuby a v okolí jeho úst to vyzerá ako v bublinkovom kúpeli. Nenechajte sa zmiasť týmto mýtom. Kvalitná zubná pasta nielenže nemusí peniť. Nemusíte jej na kefku nanášať ani veľké množstvá. Samotná zubná pasta povlak nevyčistí. Čím menej chemických látok tvoriacich penu pasta obsahuje, tým lepšie. Zubný povlak vyčistíte len mechanickou prácou zubnej kefky. Zubná pasta slúži skôr na dodanie látok, ktoré posilnia zubnú sklovinu.

Bolesť zubov vyrieši pohotovosť

Nečakajte na poslednú chvíľu. Ak sa zub ozve, už býva zväčša neskoro. Ideálnou prevenciou je dokonalá starostlivosť o chrup. Nepremeškajte preventívnu prehliadku u svojho zubára. Zamyslite sa. Odpadol vám zub? Potrebujete vymeniť podstatnú časť zubov? Zubný mostík vám zrejme na pohotovosti neurobia. Nájdite si čas a požiadajte si o odborné vyšetrenie u svojho stomatológa. Mnohokrát je toto vyšetrenie menej bolestivé a odbornejšie, ako keby ste mali chodiť v noci po pohotovosti. 

 

Nehlasované