Prihlásenie

Ako čistiť vodnú fajku?

Ako čistiť vodnú fajku?
 

Aj vy si radi vychutnávate chuť lahodného tabaku po náročnom dni?
Či už pre vás fajčenie vodnej fajky predstavuje relax alebo týmto spôsobom trávite čas so svojimi priateľmi, o vodné fajky sa treba náležite starať. V prípade že by sme vynechali proces čistenia, je viac ako pravdepodobné, že váš tabak získa nepríjemnú pachuť a fajčenie stratí svoje čaro. Preto sa odporúča fajky čistiť po každom fajčení. Ak neviete ako na to, nezúfajte, komplexný návod vám ponúkame v nasledujúcom článku.

Vodné Fajky

Vodná fajka je novodobá alternatíva tzv. indickej huky. Ide o hlinenú nádobu so žeravým uhlím a ochutením tabakom. Fajky fungujú na princípe ochladzovania dymu prostredníctvom vodného filtra, ktorý zachytáva väčšinu nečistôt.
Ako fajčivo sa zväčša používa tabak zmiešaný s melasou, medom a olejom, ktorý je mazľavý a pri horení silno dymí. Tabak sa dnes dodáva v rôznych príchutiach. Na zapálenie tabaku slúži tlejúci uhlík a doba fajčenia je závislá od doby, počas ktorej uhlík tlie.

Čistenie vodnej fajky

Ak si chcete naplno užiť chuť tabaku je nevyhnutné venovať pozornosť čisteniu. Preto je dôležité používať špecializované čističe a roztoky, ktoré dokážu odstrániť usadeniny prirodzene vznikajúce pri procese fajčenia. Roztoky nepoškodzujú časti fajky.  Umývanie čistou vodou sa preto neodporúča, nakoľko nie je tak dôkladné. Ako pomôcky rozhodne využijete dlhé čistiace kefky, nakoľko sa dostanú aj do častí, ktoré by za použitia obyčajnej hubky mohli ostať nevyčistené. Kefky sú vyrobené zo špeciálnych materiálov, tým pádom neriskujete poškriabanie častí vodnej fajky.
Pri čistení je nutné fajku kompletne rozmontovať a vyčistiť všetky jej časti – vázu, korunku, tanierik, ventily pre hadice, sitko, všetky tesnenia a aj jej telo.
Jednotlivé komponenty nastriekajte čistiacim roztokom a nechajte pôsobiť po dobu 15 minút. V prípade že je usadenina silnejšia, odporúča sa nechať pôsobiť aj 30 minút. Na čistenie ťažšie dostupnejších miest, použite kefku. Kefkou môžete prejsť aj hadice, ktoré následne prepláchnete prúdom vody aby ste sa zbavili pozostatku roztoku.
V prípade čistenia taniera môžete použiť aj klasickú hubku. Po celkovom vyčistení všetky časti opláchnite vodou a nechajte vysušiť.

V prípade že by ste proces čistenia nevykonali po každom fajčení, či mu nevenovali dostatočnú pozornosť, riskujete že akýkoľvek tabak bude pripomínať chuť nedofajčenej cigarety, ktorú skrýva vaša tabatierka už mesiac.

 

Nehlasované