Prihlásenie

KDE SA PIJE NAJVIAC?

Možno ste už počuli frázu, podľa ktorej je alkohol starý ako ľudstvo samo. História jeho existencie má hlboké korene a aj v súčasnej dobe sa na svete teší veľkej obľube. A hoci v niektorých krajinách je populárnejší ako inde, nájde sa pár štátov, ktoré suverénne v konzumácii alkoholu dominujú a ponúkajú tak odpoveď na otázku: Kde sa pije najviac?

Východná Európa vedie

Táto téma zaujala aj prestížnu Svetovú zdravotnícku organizáciu, známu tiež pod skratkou WHO, ktorá v roku 2014 zverejnila výsledky svojho výskumu v podobe zoznamu krajín sveta, v ktorých sa pije najviac alkoholu. Zoznam bol vytvorený na základe množstva alkoholu, ktorý v priebehu roka vypijú osoby nad 15 rokov. Vo výskume suverénne zvíťazili európske štáty, zatiaľčo krajiny Blízkeho východu a severnej Afriky dosiahli veľmi nízke čísla, keďže vo väčšine z nich sa islam nestavia ku konzumácii alkoholu príliš pozitívne.

Bez ďalších zbytočných okľúk vám prezradíme, že  najviac sa podľa tohto prieskumu pije v Bielorusku, kde na jedného Bielorusa pripadá v priemere 17 a pol litra alkoholu. Na päty šliapajú Bielorusom Moldavci, zatiaľčo tretia priečka patrí Litve. Ak ste očakávali vidieť medzi prvými Rusko, ktorého spojenie s vodkou je priam legendárne, nesklameme vás, keďže Rusko je v poradí štvrtou krajinou s najväčším množstvom vypitého alkoholu, konkrétne 15, 1 litra na osobu.

Ani stredná sa nenechá zahanbiť a čo sa vlastne pije

Prvú päťku rebríčka WHO uzatvára Rumunsko, ktoré nasleduje Ukrajina a v Pyrenejách ukrytá maličká Andorra. Po približne 13 litrov alhokolických nápojov ročne vypijú v priemere obyvatelia aj Maďarskej a Českej republiky, za ktorou sa v tesnou závese nachádza podľa štatistík Slovensko.

Zaujímavosťou je tiež zistenie, čo sa kde pije. V strednej Európe dominuje pivo, zatiaľčo štáty na pobreží Stredozemného mora dávajú prednosť vínu. Obľube sa medzi Európanmi teší aj škótska whisky, ktorej sa nie nadarmo hovorí „živá voda“. Oblasť Karibiku vyniká naproti tomu produkciou kvalitného rumu, či už máme na mysli rum diplomatico pôvodom z Venezuely alebo prvotriedny rum zapaca pochádzajúci z Guatemaly. 

 

Priemerné hodnotenie: 5 (1 vote)