Prihlásenie

MUROVANÝ ALEBO PLETIVOVÝ PLOT?

MUROVANÝ ALEBO PLETIVOVÝ PLOT?

 

Chystáte sa postaviť okolo svojho pozemku plot, neviete však, aký druh plota použiť? V našom najnovšom článku vám priblížime v čom spočívajú pozitíva a negatíva pri použití murovaného a pletivového plotu, ktoré patria v praxi spomedzi plotov k najpoužívanejším.

 

Čo vám ponúka murovaný plot

Pre oplotenie domu je murovaný plot ideálny vzhľadom na jeho trvanlivosť, pevnosť a dlhú životnosť. Hodí sa predovšetkým pred vstupnú časť domu v smere od ulice, pričom v súčasnosti je bežnejšie namiesto kompletného múru použitie čiastočne murovaného plotu v kombinácii s inými materiálmi. Obľube sa tešia predovšetkým rozličné druhy dreva v rôznych odtieňoch, vďaka ktorým pôsobí plot viac esteticky, dekoratívne a menej strnulo.

Zároveň umožňujú na pozemok prienik svetla, keďže pri príliš vysokom murovanom plote by bol inak okolitý priestor prevažne v tieni. Okrem toho je vďaka využitiu dreva či iných prvkov takýto plot cenovo dostupnejší. Majte na pamäti, že pokiaľ zvolíte príliš masívny alebo hrubý murovaný plot, bude váš pozemok opticky pôsobiť menší, než je v skutočnosti.

 

Čím zaujme pletivový plot

Na druhej strane si môžete pre vaše oplotenie zvoliť pletivový plot tvorený vo väčšine prípadov 4 – hranným drôteným alebo poplastovaným pletivom. Montáž podobného plotu je pomerne jednoduchá a nevyžaduje si veľa času. Platí, že čím väčší priemer drôtu a oko s hodnotou okolo 53 mm zvolíte, tým sa bude váš pletivový plot vyznačovať dlhšou životnosťou a odolnosťou.

 

Pletivo na plot je vskutku praktickým riešením, ktoré si nájde využitie nielen pri rodinných pozemkoch, ale aj športových areáloch, záhradách či parkoch. Hodí sa navyše prakticky do akéhokoľvek terénu, keďže primerane nasleduje jeho prípadné nerovnosti. V neposlednom rade pri pletivovom plote nehrozí prienik stredne veľkých živočíchov a súčasne na daný priestor dopadá dostatok slnečného svetla.

Ako menšiu nevýhodu by sme na záver mohli uviesť, že pokiaľ sa o svoj plot nebudete patrične starať, môže ho pre svoj rast využiť burina. Tomu však môžete ľahko zabrániť jednoduchou, avšak pravidelnou údržbou vášho pletivového plotu.

 

Nehlasované