Prihlásenie

Nezabudnite na zimné pneumatiky ani pri poľnohospodárskych strojoch

Nezabudnite na zimné pneumatiky ani pri poľnohospodárskych strojoch
 

Zima je už tu a s ňou aj, často, komplikované podmienky na cestách. Majiteľ osobného automobilu je povinný zabezpečiť pre svoje auto zimné pneumatiky, no čo v prípade ak vlastníte iný druh vozidla? Vlastníte poľnohospodárske stroje ? Aktívne využívate poľnohospodársky stroj či stroje aj v zimnom období? Využívate bežné cestné komunikácie? Ak bola vaša odpoveď trikrát áno, čítajte ďalej! Dozviete sa prečo a kedy je vhodné prezuť váš stroj do zimných pneumatík.

 

Kedy prezúvať?

Používanie zimných pneumatík nám zaručuje bezpečnosť, ako aj ochranu samotného vozidla. Preto treba byť dôsledný a nahodiť zimné pneumatiky ešte pred napadnutím prvého snehu. Na Slovensku je majiteľ vozidla povinný používať zimné pneumatiky v období od 15. novembra do 31. marca. V prípade že je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza, vodiči sú povinný jazdiť so zimnými pneumatikami na všetkých nápravách. V prípade že ste tak neurobili, hrozí vám pokuta a komplikácie z poisťovňou. Nakoľko v prípade nehody by vám poisťovňa, v ktorej máte uzavreté povinné zmluvné poistenie alebo havarijné postenie, mohla krátiť poistné plnenie.

Napriek tomu že nám zákon udáva presné obdobie v ktorom musíme automobil prezuť do zimných pneumatík, je vhodné spoliehať sa najmä na seba a sledovať podmienky na cestách. Zo skúseností vyplýva, že ideálny čas pre prezutie vozidla je v období, keď teplota dosahuje 7 stupňov a menej.

Okrem obdobia a teplotných podmienok treba brať do úvahy aj čas, v ktorom sa zvyknete pohybovať na cestných komunikáciách. Nakoľko teploty zväčša najviac klesajú neskoro večer a skoro ráno. Ak sa teda na cestách zdržiavate iba počas dňa, kedy teplota dosahuje vyššie hodnoty, s prezúvaním sa rozhodne neponáhľajte – vyššie teploty totižto škodia zimným pneumatikám.

 

Prečo prezúvať?

Rozdielom medzi zimnými a letnými pneumatikami je fakt, že zimné „nezamŕzajú“, tým sa zvyšuje ich priľnavosť k vozovke pokrytej snehom, ľadom ale i na suchej ceste. Okrem uvedeného, ponúkajú aj väčšiu stabilitu pri prejazde zákrutami a skracujú brzdnú dráhu.

Pozor na stav zimných pneumatík

Dlhodobo používané zimné pneumatiky môžu strácať svoje vlastnosti a ohrozovať tak bezpečnosť jazdy. Preto je dôležité pneumatiky pred prezutím skontrolovať a uistiť sa o správnej hĺbke dezénu. Podľa noriem môže byť dezén zošúchaný maximálne do štyroch milimetrov.

Či už vlastníte nakladač alebo minibager, kupujete nové alebo použité stroje, nezabudnite na zimné pneumatiky a predídete tým mnohým komplikáciám na cestách.

 

Nehlasované