Prihlásenie

Starostlivosť o stierače v zime

Chladné počasie a zimné obdobie sú vo všeobecnosti jedným z najťažších období nielen pre vaše vozidlo, ale aj pre vás. Musíte sa o svojho tátoša dobre postarať, aby nedošlo k porušeniu akýchkoľvek komponentov. Takže máte viac starostí pri zápasení s poveternostnými podmienkami. Jedným z najčastejšie poruchových komponentov v zime patria stierače. Čo vlastne spôsobuje problémy so stieračmi a ako sa o svoje stierače príkladne starať?

Čo spôsobuje mráz vašim stieračom

Mínusové teploty spôsobujú, že stierače na aute môžu primrznúť. Či už v základnej vypnutej polohe, alebo priamo na čelnom skle auta počas používanie. Stierače sa skladajú z kovového alebo tvrdeného ramena, na ktorom sú umiestnené gumičky. A tie na každom aute, na novom Ferrarri či známejšom Opel Astra, podliehajú fyzikálnej vlastnosti - mrznutie. Zamrznúť vám môžu či už v základnej polohe, ak ich neodlepíte pred každou jazdou alebo na čelnom skle - keď streknete vodu na sklo. Tu je veľmi dôležité si uvedomiť, že v ostrekovačoch musí byť v zime naliata nemrznúca zmes.

Prevencia pred poruchami

Základom je každé ráno, či už ide o garážované alebo negarážované vozidlo, skontrolovať priľnavosť stieračov o sklo. Ak majú stierače voľný pohyb, viete, že je všetko v poriadku. Veď kto by chcel riskovať poškodenie elektromotorčeka či samotného stieraču napríklad na takom novom Opel Corsa.

 

Ešte pred tým, ako vyštartujeme z miesta, uistíme sa, či stierače stierajú. Nezabúdajte na zadný stierač. Ten je rovnako dôležitý ako tie predné. Je dôležité, aby sme mali výhľad na cestnú premávku pred nami aj za nami.

 

Oškrabte zamrznuté čelné aj zadné sklo. V prípade, že budete stieračmi prechádzať po námraze na skle, môžu sa poškodiť gumky na stieračoch. To má za následok odtrhnutie gumky a pretieranie skla plastom či kovom. V takomto prípade nielenže poškodíte samotný stierač, ale aj sklo. A to už by sa cena opravy vyšplhala na trochu vyššie čísla.

 

Nalejte nemrznúcu zmes do ostrekovačov v správnom čase. Nečakajte na prvé mrazy. bežnú vodu do ostrekovačov začnite míňať už v septembri, nech ste pripravení s nemrznúcou zmesou v dostatočnom predstihu pred zimou. Nikdy neviete, kedy vás prepadnú prvé mrazy.

 

Pri oškrabovaní okien od námrazy zdvihnite stierač úplne. Nenadvihujte stierače na pol rozsahu. Ak čistíte čelné sklo či zadné okno, vždy vyklopte stierače na plný rozsah. Po očistení skla ich pomaly spúšťajte na sklo. Nedovoľte, aby vaše stierače akokoľvek poškodili okno. Prípadná výmena skla by mohla zaskočiť vašu peňaženku. O to viac, ak máte auto ako Opel Insignia, ktoré sa pýši pomerne veľkým čelným sklom a skvelým rozhľadom na cestu. 

 

Nehlasované