Prihlásenie

Susedské nezhody kvôli oploteniu

Nie je nad dobrého suseda. Občas zájsť na grilovaciu párty s manželkami, občas si podať čerstvú zeleninu cez plot a sem tam utiecť  so susedom pred drahými polovičkami do krčmy. Tak by vyzeralo dobré susedstvo v ideálnom svete.

 

Avšak čo robiť, keď sa so susedom neviete zhodnúť ani na tom aké pletivo na plot by ste mali použiť?

V prípade, že chcete svoj pozemok oplotiť a váš sused sa nechce dohodnúť na rozumnom riešení, máte niekoľko možností.

Ak chcete betónový plot, je dosť možné, že vám to sused nedaruje, pretože na drobnú stavbu, ktorú betónový plot predstavuje, potrebujete splniť ohlasovaciu povinnosť a požiadať príslušný stavebný úrad o písomný súhlas.

Nezabudnite si však dať geodetom určiť presné hranice pozemku, aby váš sused nemohol v budúcnosti namietať, že plot ste postavili na jeho pozemku. K tomuto úkonu je lepšie si predsa len suseda pozvať, aby o vymeriavaní vedel.

No a ďalej vás ešte čakajú povinnosti v zmysle nájdenia stavebného dozoru, ktorý bude za stavbu zodpovedný. Pokiaľ si postavíte betónový plot na svojom pozemku, tak vám do toho nikto nemôže zasahovať.

Ale pozor! Je potrebné, aby ste postavili plot podľa vhodného certifikovaného oplotenia, pretože v inom prípade by vám sused mohol dať necertifikovaný plot zbúrať.

 

Použite pletivo!!!

Postavenie betónového plotu je celkom zdĺhavý proces, a tak pokiaľ nepotrebujete nepriehľadný betónový kus múru okolo pozemku, mohlo by vám ako oplotenie pokojne poslúžiť i uzlové pletivo.

Okrem nepriehľadnosti splní použité pletivo na plot rovnaký účel ako betónový plot a nepotrebujete k nemu až toľko zbytočných oficialít. Hoci je potrebné splniť si ohlasovaciu povinnosť a mať stavebný dozor, dokážete si plot pokojne postaviť sami a nemusíte platiť stavebnú firmu.

Nepriehľadnosť sa dá tiež pekne vyriešiť zasadením živých kríkov , živého plota alebo tují z vašej strany oplotenia. V prípade, že by chcel dať sused plot zbúrať a mal na to pádny dôvod, tak ho iba jednoducho demontujete a hotovo. To sa však nemôže stať pokiaľ si necháte pozemok vymerať geodétom, pretože v dnešnej dobe už technika dokáže vymerať pozemky s presnosťou na centimetre.

Ideálne pre stavbu plotu je vedieť sa dohodnúť so susedom. Pokiaľ sa to nedá, a všetci vieme, že niekedy to proste nejde, nezabudnite dodržať pravidlá alebo postaviť plot, ktorý sa dá jednoducho demontovať.

 

Nehlasované