Prihlásenie

Máme pol roka, stojíme na vlastných

Máme pol roka, stojíme na vlastných

„To čo sa deje v Drahuškove je niečo výnimočné a verím, že sa sem čoskoro vrátim a uvidím i ďalšie pokroky v práci s autistami,“ Tony Balazs, odborník na autizmus.

 

Dnes, 24. marca, je to presne šesť mesiacov, odkedy sa  otvorili dvere prvého komunitného centra pre dospelých ľudí s autizmom a podobnými postihnutiami na Slovensku. Naše Drahuškovo za krátky čas svojej existencie v plnej miere pomáha ľudom s autizmom prežívať plnohodnotný a zmysluplný život.

 

Pretože v živote má zmysel len to, čo sme urobili pre druhých...

 

„Pre rodiča je nesmierne dôležité vedieť a najmä vidieť, že jeho dieťa je prijímané také, aké je a nie je hodnotené negatívne alebo ako niekto iný. Vyzdvihnúť práve pozitíva u dieťaťa je jednou z hlavných úloh Drahuškova,“ vysvetľuje Drahoslava Hlinová z občianskeho združenia Drahuška a my..., ktoré stojí za vznikom komunitného centra. Hlavným poslaním Drahuškova je dať týmto ľuďom s postihnutím zmysluplný život a zapájať ich do bežného života, z ktorého by nemali byť vynechávaní.

 

Žijeme každý deň

 

V Drahuškove uplatňujeme niekoľko terapií, obľúbenou u Drahuškáčov je najmä  zmysluplná  práca a rozvíjanie sebaobslužných činností. Tieto sa prelínajú s muzikoterapiou, arteterapiou, bio poľnohospodárstvom a terapiami s hospodárskymi zvieratami. „Zvykli sme si najmä na prácu s hlinou, ktorá nás všetkých veľmi oslovila. Vypaľovaním a glazovaním dávame výrobkom dušu a je vidieť, že rovnako to vnímajú aj Drahuškáči. Starajú sa  o ovečky, poníky, hydinu,  veľmi ich baví manuálna práca, pri ktorej sa dá niečo fyzicky uchopiť . Z týchto činností je vidno okamžitý efekt a osoh. S jarou prichádza aj množstvo práce na čerstvom vzduchu, čoho sa už teraz nemôžu naši Drahuškáči dočkať. Sadenie, pestovanie, ošetrovanie a nakoniec zber plodov v záhrade im dáva reálny výsledok, ktorý spoločne s radosťou skonzumujú. Krásne prostredie, atmosféra a hlavne zmysluplné aktivity ktoré robíme s našimi Drahuškáčmi , viditeľne pomáhajú k zlepšovaniu ich zdravotného stavu a pocitu vnútornej pohody, čo je na nezaplatenie.“ zdôraznila Drahoslava.

 

V komunitnom centre sa stále snažíme vylepšovať svoje služby a v súčasnosti je pre Drahuškáčov k dispozícii i masér, ktorý uvoľňuje stuhnuté svalstvo a zlepšuje fyzickú a psychickú pohodu. Do budúcnosti sú naplánované nové terapie a dielne, aby bola ponuka činností čo najpestrejšia a každý si vybral to, čo je jeho srdcu najbližšie. Rovnako budeme reagovať na vysoký záujem rodičov  vytvorením odľahčovacích pobytov a postupným zvýšením kapacity bývania rodinného typu. Ako povedal riaditeľ centra Filip Marko Kubovič, „najdôležitejším ohlasom, ktorý nás neustále posúva vpred, je spokojnosť mladých dospelých ľudí s autizmom a spokojnosť ich rodičov“.

 

Sme jedna rodina

 

V rodinnom prostredí Drahuškova momentálne žije sedem mladých ľudí, o ktorých sa 24 hodín denne starajú profesionáli so srdcom na dlani. Asistujú im vyškolení mladí dospelí z  detských domovov, ktorí si touto prácou rozvíjajú pracovné návyky a zaraďujú sa tým do spoločnosti. „Vzájomne sa všetci formujeme, pomáhame si, máme sa jednoducho radi,“ doplnila Drahoslava.

 

Myšlienka Drahuškova oslovila i ďalších zahraničných odborníkov. V polovici februára nás navštívil odborník na autizmus Tony Balazs zo City University v Londýne, ktorý nesmierne oceňuje prácu a nezištnú pomoc a starostlivosť o ľudí s autizmom v Drahuškove. „To čo sa deje v Drahuškove je niečo výnimočné a verím, že sa sem čoskoro vrátim a uvidím i ďalšie pokroky v práci s autistami.“

 

Stručne o nás

 

Drahuška a my... je dobrovoľná a otvorená spoločenská organizácia, združujúca občanov so záujmom o problematiku a život ľudí s autizmom a inými príbuznými postihnutiami. Komunitné centrum Drahuškovo vzniklo za účelom pomoci nie len jednotlivcom, ale aj ich rodinám, nakoľko cítime nedostatky v starostlivosti o ľudí s týmto postihnutím v dospelosti. V Drahuškove sme vytvorili podmienky a možnosti pre zmysluplný spôsob života a plnohodnotné trávenie voľného času práve v rodinnom prostredí.

 

Drahuška a my...

Priemerné hodnotenie: 4.5 (2 votes)