Prihlásenie

Saxo Bank: Rast slovenského HDP sa tento rok asi prepadne

Rast hospodárstva na Slovensku sa v roku 2009 výrazne spomalí, dokonca by sa mohol prepadnúť až do mínusových hodnôt, predpokladá Saxo Bank. Očakávaný prepad súvisí s naviazaním slovenskej ekonomiky na eurozónu a s jej recesiou.

„Počas januárovej tlačovej konferencie v Bratislave sme uviedli, že rast slovenského HDP sa v roku 2009 bude pohybovať v rozmedzí -0,5 percent až -1,0 percento.  Medzičasom sme však boli nútení predpokladaný rast HDP upraviť na -2,5 percenta. Dôvodom ešte negatívnejších prognóz je očakávanie prepadu Eurozóny, ktorý zasiahne aj krajiny stredoeurópskeho regiónu, a teda aj Slovensko,“hovorí hlavný stratég Saxo Bank Christian Blaabjerg. „Vysoké percento slovenského exportu mieri do krajín Európskej únie a v prípade, že sa naše predpovede splnia a dôjde k výraznému zníženiu dopytu, slovensky export čaká prepad, ktorý sa nevyhnutne odrazí aj na prepade HDP,“ vysvetľuje Blaabjerg.

Spomalenie dopytu po automobiloch výrazné zasiahne slovenské hospodárstvo, pretože automobilový priemysel tvorí približne pätinu slovenského exportu. Spomalenie rastu hospodárstva následne povedie k nárastu nezamestnanosti, ktorý v roku  2009 môže dosiahnuť úroveň 11 percent. V roku 2010 môže nezamestnanosť na Slovensku dosiahnuť úroveň až 13 percent.

Nad slovenskou ekonomikou sa síce zmráka, avšak existujú aj faktory s pozitívnym vplyvom. „Prechod na euro Slovensko aspoň čiastočné ochráni od výkyvov na trhu cudzích mien. Úrokové sadzby, ktoré sú na Slovensku v porovnaní s ostatnými krajinami stredoeurópskeho regiónu oveľa nižšie, budú tiež pozitívne vplývať na oživenie ekonomiky,“ dopĺňa Blaabjerg.

Recesii sa nevyhne ani česká ekonomika, ktorá by mala na základe najnovších predpovedi národnej ekonomickej rady vlády (NERV) klesnúť až o 2 %. „Už v januári sme tvrdili, že aj ekonomika Českej republiky sa prepadne do záporných hodnôt, čo sa v tom čase pokladalo za odvážne tvrdenie. Pondelňajšie prehlásenie českých vládnych predstaviteľov nás však utvrdilo o tom, že boj s krízou v stredoeurópskom regióne bude oveľa ťažší, než sa ešte pred mesiacom predpokladalo,“  uvádza Blaabjerg. 

 

Začiatkom roka 2009 Saxo Bank, špecialista na online obchodovanie a investície, zverejnila pre svojich investorov makroekonomicky výhľad na tento rok - Outlook 2009.  Súčasťou výhľadu bolo aj 10 šokujúcich prognóz pre rok 2009 

 Šokujúce prognózy Saxo Bank pre rok 2009:

 

1)     Dôjde k veľkým sociálnym nepokojom v Iráne, pretože vláda nebude schopná zaistiť dodávky základných potrieb kvôli nižším cenám ropy.

2)     Ropa sa bude obchodovať za 25 USD, pretože sa spomalí dopyt kvôli najhoršiemu globálnemu ekonomickému spomaleniu od Veľkej hospodárskej krízy.

3)     Index S&P sa v roku 2009 dostane na hodnotu 500 kvôli klesajúcim ziskom, znižujúcej sa hodnote nehnuteľností a rastúcim nákladom na financovanie v podnikovom sektore.

4)     Európska únia pravdepodobne príjme opatrenia proti nadmerným schodkom štátnych rozpočtov v niektorých členských štátov EU a Taliansko môže uskutočniť predchádzajúce hrozby a úplne opustiť mechanizmus ERM.

5)     Menový pár AUD/JPY poklesne na 40. Pokles na komoditných trhoch ovplyvní austrálsku ekonomiku.

6)     Menový pár EUR/USD poklesne na 0,95 a neskôr sa dostane na 1,30 , pretože salda európskych bank budú pod obrovským tlakom kvôli angažovanosti sa na ochabujúcich východoeurópskych trhoch a ekonomickom napätím v Európe.

7)     Rast čínskeho HDP poklesne na nulu. Vývozom ťahané odvetvia čínskej ekonomiky budú značne poškodené voľným pádom ekonomickej aktivity globálneho obchodu, a to hlavne v USA.

8)     Kto prišiel prvý, bude prvý aj vonku. Niektoré východoeurópske meny, ktorých kurz je naviazaný alebo čiastočne naviazaný k euru, budú pod rastúcim tlakom kvôli odchodu kapitálu počas roka 2009.

9)     Index Reuters/Jefferies CRB poklesne na 30%, na hodnotu 150. Komoditná bublina praská, výstrelky špekulantov sú tak veľké, že skreslili štatistiky dopytu a ponuky.

10)V roku 2009 dôjde k prvej stabilizácii ázijských mien k CNY. Ázijské ekonomiky sa budú vo zvýšenej miere zameriavať na Čínu, aby našli nových obchodných partnerov a znížili svoje doterajšie zameranie na USA.

     Prognózy Saxo Bank z Outlook 2008, ktoré sa splnili na 100%:

  • S&P 500 spadne o 25% z maxím v roku 2007               Platí to dnes? ÁNO
  • Čínsky akciový trh do neskorého leta poklesne o 40%   Platí to dnes? ÁNO
  • Ekonomický rast Veľkej Británie sa stane negatívnym    Platí to dnes? ÁNO
  • EUR/HUF vyskočí na 275                                             Platí to dnes? ÁNO

 

Priemerné hodnotenie: 4.5 (2 votes)