Prihlásenie

Dostaňte sa do kriviek

Aj vy ste si dali novoročné predsavzatie, že si vylepšíte svoju postavu? Základom je správna životospráva a pravidelné cvičenie. Čo však, ak to nepomáha?  Poradíme vám, ako sa dostať znovu do želaných kriviek.


Aj vám sa po sviatkoch ručička na váhe nebezpečne vychýlila a rozhodli ste sa ako jedno z novoročných predsavzatí dostať sa opäť do formy? Nie vždy sa to však napriek správnej životospráve a cvičeniu darí. Ak boj s asymetricky zaoblenou postavou, prípadne „pomarančovou kôrou“ na stehnách, prípadne ovísajúcej koži na bruchu prehrávate aj napriek prísnejšiemu „chladničkovému“ režimu a pravidelnému cvičeniu, možno je načase prírode a sebadisciplíne pomôcť. Dnes už moderná medicína pozná viacero možností, ako sa k dokonalým krivkám dopracovať. „Závisí to vždy od rozsahu asymetrií, tzv. pomarančovej kôry alebo ovisnutej koži na problematických partiách. Nadbytočné podkožné tukové zásoby dnes dokáže napríklad v rámci estetickej medicíny natrvalo odstrániť k telu veľmi šetrná laserová liposukcia, prípadne je riešením injekčná lipolýza a pri väčšom previsnutom bruchu abdominoplastika,“ hovorí Martin Dziuban, plastický chirurg s takmer 25-ročnou praxou v odbore, z bratislavského Inštitútu zdravia a krásy FRAIS. Ako však upozorňuje, ani jedna metóda nie je riešením na problémy s nadváhou či nadpriemerným prejedaním sa!

 

Ako sa teda popri cvičení a správnej životospráve zbaviť tukových zásob a vyformovať postavu? Možností je viacero:


1.     Liposukcia

Je riešením najmä pre tých, ktorí trpia nadbytočnými podkožnými tukovými zásobami, a to najmä  na problémových partiách, ako sú stehná, brucho, boky, vonkajšia aj vnútorná strana stehien, kolená, podbradok a podobne. Prípadne, ktorí na týchto problémových partiách nedokážu napriek správnej životospráve a primeranej pohybovej aktivite stiahnuť a spevniť pokožku. Najmodernejšia medicína už napríklad ponúka laserovú liposukciu, ktorá je miniinvazívna a je maximálne šetrná a bezpečná k pokožke. Robí sa ambulantne a zákrok trvá v priemere dve hodiny. „V ordinácii vždy vysvetľujem, že k dokonalej postave stačia dve hodiny. Samozrejme, v závislosti od veľkosti miesta liposukcie,“ hovorí doktor Dziuban. Na inštitúte, kde pôsobí, napríklad využívajú laserovú liposukciu LipoLife 3G, ktorá je na slovenskom trhu úplnou novinkou. „Je to prvý prístroj na liposukciu na Slovensku, ktorý má 360-stupňové vyžarovanie laserového lúča. V dôsledku toho dochádza k jednoduchšiemu a rýchlejšiemu rozpúšťaniu tukových buniek. Prístroj má totiž vyššiu absorbciu vo vode a tukoch, než všetky ostatné konkurenčné prístroje,“ vysvetľuje. Liposukcia sa tak podľa neho dostáva na úplne inú úroveň. Už bez skalpela a v jednom kroku prístroj laserom odsáva nielen prebytočný tuk, čím sa odstraňuje aj celulitída, ale podporením tvorby vlastného kolagénu sa vypína pokožka, ktorá zostáva krásne pružná. Efekt je viditeľný hneď po zákroku a je trvalý. „Na daných partiách sa už podkožné tukové bunky neusídlia,“ dodáva.

 

2.     Injekčná lipolýza

Táto metóda je dnes známa na celom svete. Jej podstatou je rozpúšťanie tuku lokálne, v menších problémových partiách tela, kde sa nahromadil a zostal aj po schudnutí. Ide jednak o menšie uloženiny tuku, lipómy (nezhubné tukové nádory), ale aj klasickú celulitídu, dvojitú bradu, nosovo ústne záhyby, tuk v oblasti ramien a chrbta a podobne. „Do tukového tkaniva sa injekčne zavedie účinná látka fosfatydilcholín, čo je prírodný materiál získavaný zo sójových bôbov, ktorý pôsobí na tukové tkanivo s rozpúšťa ho,“ vysvetľuje doktor Dziuban. Zákrok je rovnako ambulantný, trvá 15 až 30 minút a hneď po ňom môžete ísť pokojne do práce. Efekt je trvalý, ak dodržiavate správnu životosprávu. „Lipolýza je metóda vhodná na lokálne vylepšenie postavy, nie na celkové schudnutie,“ upozorňuje.

 

3.     Abdominoplastika

Plastická operácia brucha je už vážnejšie rozhodnutie, kedy si s prevísajúcou kožou a tukom zo strednej a spodnej časti brucha neviete rady. Vďaka nej sa zbavíte nielen tuku a zvyšnej kože, ale krásne sa opäť napnú svaly brušnej steny. „Ide o 2- až 4-hodinový chirurgický výkon podľa veľkosti miesta. Robí sa v celkovej anestéze. Opäť je riešením pre tých, ktorí majú relatívne dobrú postavu, no napriek cvičeniu a správnej životospráve sa nevedia zbaviť množstva tuku a hlavne voľnej kože na bruchu, prípadne natiahnutých svalov a kože u žien po tehotenstve,“ vysvetľuje plastický chirurg Martin Dziuban. Ako pripomína, ak ste sa len teraz rozhodli chudnúť, operáciu radšej odložte na čas, kedy ste už dosiahli požadovanú váhu a upravili si životosprávu. Kým v prípade laserovej liposukcie či injekčnej lipolýzy môžete ísť hneď po zákroku domov či do práce, v prípade abdominoplastiky sa odporúča rekonvalescencia od dvoch do 4 týždňov. „V prípade abdominoplastiky sa robí chirurgický rez v celej šírke brucha – od boku do boku, aby sa mohol natiahnuť kožný lalok smerom nadol a odstránila sa nadbytočná koža,“ vysvetľuje. Jazva síce zostane, no vybledne približne do roka, pričom bude schovaná pod spodnou bielizňou či plavkami. Efekt je však dlhodobý. „Samozrejme, vždy je potrebné vopred zákrok odkonzultovať s lekárom a zistiť, či ho pacient môže podstúpiť s ohľadom na svoj zdravotný stav,“ podotýka plastický chirurg Martin Dziuban.

 

Nehlasované