Prihlásenie

Na Detskej online univerzite môžu študovať stovky detí - prihláste aj vaše!

DUK online aj tento rok privíta stovky malých študentov, na ktorých počas leta čaká 9 zaujímavých videoprednášok od inšpiratívnych profesorov zo Slovenska aj zahraničia, ako aj ďalší pestrý program.

Organizátormi DUK sú Divadlo Aréna a UK Bratislava, a odborným garantom a realizátorom unikátnej vzdelávacej online formy DUK Online je spoločnosť DATALAN, ktorá „živé“ prednášky prináša stovkám detí cez internet. V roku 2019 realizuje už 9. ročník, ktorý je pre všetky deti zdarma - vďaka tomu majú deti šancu dostať sa k zaujímavým poznatkom z pohodlia domova úplne bezplatne. Stačí im internet a chuť vzdelávať sa.

 

Spoločnosť DATALAN, slovenský líder v oblasti informačných technológií, podporuje rozvoj vzdelávacích aktivít a digitálnych zručností dlhodobo. Do projektu DUK sa zapojila, keďže záujem detí o štúdium na DUK bol neustále vyšší ako kapacita divadla. Online videoprednášky umožňujú zapojiť sa deťom odkiaľkoľvek a kedykoľvek. Deti sa tak môžu vzdelávať a pripájať zo Slovenska aj zahraničia, z prázdnin u starých rodičov, či priamo z pláže cez počítač, tablet či smartfón.

Spoločnosť DATALAN aj prostredníctvom DUK Online ukazuje, ako môže moderný prístup vyvolať v deťoch záujem o poznávanie nových vecí a ako s nimi školy môžu zlepšiť komunikáciu,“ konštatuje Marek Paščák, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva spoločnosti DATALAN a garant online projektu.

Ako online štúdium prebieha?
Podmienkou je prihlásenie sa na www.dukonline.sk a to do 31. júla. Netreba žiadne heslo ani prístupový kód. Študenti sú evidovaní na základe mena a e-mailu.  

Videoprednášky budú zverejňované každý utorok od 9. júla do 3. septembra na stránke www.dukonline.sk Po prednáške deti cez online formulár vyplnia skúšobný test. Veľkou výhodou je možnosť si prednášku alebo jej časť prehrať znova. Diplom absolventa Detskej Univerzity Komenského Online získajú tí študenti, ktorí úspešne absolvujú aspoň 6 z 9 testov, a bude im zaslaný poštou do 15. septembra.

Tak ako DUK, aj DUK online je DUK je určené pre deti vo veku od 9 do 14 rokov. So študentmi bude online komunikovať DUK online koordinátor, ktorý im bude nielen posielať výsledky online testov, ale aj zodpovie akúkoľvek otázku k štúdiu, prednáškam či profesorom. Online vy­učo­va­nie je kapacitne neobmedzené.

 

EXTRA
Keďže ide tento rok už o 9.ročník a na deti čaká 9 prednášok, pre deti je v rámci online štúdia pripravená aj súťaž 9 tech hračiek, čo je pre deti vo veku od 9 do 14 rokov veľmi atraktívne. 

Čo deťom online forma prináša?
Ako sa zhodujú absolventi predchádzajúceho ročníka DUK Online,  je to skvelá, moderná forma vzdelávania. Na DUK Online spomínam veľmi dobre. Povedala mi o tom babka, keď som bol u nej na prázdninách a mňa to okamžite veľmi zaujalo a hneď som sa prihlásil. Spolu sme prednášky pozerali a debatovali o nich,“ spomína si na prvý ročník DUK Online Boris Gera. Dnes študuje manažment podniku na SPU v Nitre a ako dodáva, práve detská univerzita ho naštartovala a utvrdila, že chce raz študovať na VŠ. Jeho online spolužiak Robert Kovács sa pridáva: „V každej prednáške bola minimálne aspoň jedna informácia, ktorá zmenila môj pohľad na oblasť, ktorej sa prednáška venovala. Či to bola napríklad prednáška o umení, v ktorej som sa dozvedel, že svätého na obraze sa dá spoznať aj pomocou predmetu, ktorý drží alebo je pri ňom, prednáška o až neuveriteľných schopnostiach hmyzu alebo o odolnosti keramiky a podobne.  Prednášky som často okrem domova pozeral u babky,“ hovorí. Michaela sa pridáva: „Každý týždeň som sa tešila na nové prednášky. Ďakujem za zorganizovanie, je to skvelá možnosť pre deti, ktoré nie sú z Bratislavy.“
O svoj názor sa podelili aj ďalší malí študenti. „DUK online je fakt skvelé - štúdium mi dalo viac vedomostí a ešte väčšiu chuť do učenia. Nikdy som sa na učenie netešila, ale DUK online to zmenila a za to vám ďakujem,“ úprimne hovorí Tatiana. A vďačný je aj Oliver: „Moje dojmy z letnej univerzity sú super.“ Ako prezradil, odporúčal ju všetkým kamošom a spolužiakom.

Vždy som bol v očakávaní, kedy bude ďalšia z prednášok. Sledoval som ich s mamou doma. Všetky boli zaujímavé a poučné, iné ako v škole,“ spomína si na DUK Online ďalší z prvých absolventov spred 8 rokov  Ján Melich. Za sebou má už 3.ročník na SPŠ elektrotechnickej  v Prešove v odbore IST.  „Od absolvovania DUK Online chcem ísť študovať na univerzitu, kde nebudú žiadne poučky, ale zaujímavé prednášky profesorov,“ podotýka. S tým súhlasí aj jeho vtedajší online spolužiak. DUK Online bola moja prvá možnosť vzdelávať sa aj inou formou, ako len sedieť v školských laviciach. Zanechalo to vo mne skvelý dojem, že veci sa dajú robiť aj ináč a efektívnejšie. Všetky prednášky som pozeral doma, keďže pochádzam až z Kráľovského Chlmca. Najradšej som mal tie prírodovedné,“ dodáva Ladislav Švistun, v súčasnosti u tretiak na STU FCHPT Bratislava. „Externé študovanie mi vyhovovalo, pretože som až od hraníc s Poľskom, čo je vyše 400 km od Bratislavy. Detskú univerzitu som absolvovala od prvého ročníka až dokým ma neobmedzoval vek,“ pridáva sa dnes už gymnazistka Tímea Budzáková, tiež absolventka prvej DUK Online.

 

A navyše, ani tento rok nebude chýbať špeciálny IT workshop pod záštitou DATALANu, na ktorom sa desiatky detí zoznámia s technológiami budúcnosti. Zúčastniť sa ho môžu v prípade záujmu aj študenti online štúdia. Workshop organizuje DATALAN v spolupráci s IBM Slovensko a spoločnosťou DORPS, ktorá deťom predstaví atraktívnu inováciu - vlastné multiplatformové aplikácie rozšírenej reality. 


IT workshop – Appka na budúcnosť

KEDY:  29.07.2019 / 10:00 - 12:00 hod. (1. skupina) a 30.07.2019 / 10:00 - 12:00 hod. (2. skupina)

KDE: DATALAN, Einsteinova Business Center Bratislava

OBSAH: Umelá inteligencia, rozšírená realita, virtuálny svet, chatboti, machine learning, bod singularity – vieš o čom je reč? Ak áno, príď sa o týchto zaujímavých témach dozvedieť viac priamo od IT expertov. A ak nie, poď zistiť, čo aj teba čaká v najbližších rokoch a akú transformáciu prinesie digitálna éra pre naša civilizáciu. Čo myslíš, stanú sa aj z nás cyborgovia a budeme si meniť časti tela ako transformeri?
Na workshope budeš mať tiež príležitosť vyskúšať si high tech novinky na vlastnej koži, pozrieť sa do zákulisia programátorského sveta, prejsť sa miestami, kde sa rodia inovatívne IT riešenia a pozrieť sa na Bratislavu z výšky 15. poschodia.

 

 

Nehlasované