Prihlásenie

TalentumSAP postúpil do svetového finále robotickej súťaže

Mladí košickí nadšenci robotiky urobili posledný a najdôležitejší krok na ceste za obhajobou druhého miesta na svete. Tím TalentumSAP obsadil celkovo 5. miesto v stredoeurópskom finále medzinárodnej súťaže First Lego League (FLL), pričom vyhral prestížnu kategóriu Robot Design. Uspel v konkurencii 26 tímov zo siedmich krajín a na základe týchto výsledkov získali nomináciu na Svetový Festival FLL. Ten sa uskutoční v estónskom Talline.

 

„Som hrdá, že sme sa aj v tomto ročníku stali najlepším slovenským tímom a dokázali sme držať krok s vynikajúcimi nemeckými a švajčiarskymi konštruktérmi LEGO robotov. Veľmi milo nás prekvapilo prvé miesto v kategórii Robot Design a to, že v poslednom behu robota sme dokázali pokoriť slovenský rekord. Ďakujem celému tímu za cieľavedomú prácu, ktorá síce bola vyčerpávajúca, no získané ocenenia a zážitky nás nabili novou energiu. Aj preto plánujeme pokračovať v súťaži i v budúcom ročníku," hovorí mentorka TalentumSAP Angelika Haneszová. Výsledok jej zverencov považuje za o to cennejší, že tento rok sa v strednej Európe prihlásilo do súťaže rekordných 982 tímov detí vo veku 9 až 16 rokov.

 

Okrem zápolenia v kategóriách Robot Game, Robot Design a Team Work je súčasťou FLL aj kategória výskumný projekt (Research Project). Témou aktuálneho ročníka FLL je Hydro Dynamics – voda a všetko s ňou spojené. Cieľom je zlepšenie spôsobu, akým ľudia hľadajú, prevážajú, používajú alebo likvidujú vodu. TalentumSAP v nemeckom Aachene so svojim projektom „SafeFlow” na detekciu prasklín v plastových rúrach dosiahol až na druhú priečku v tejto kategórii. Skladá sa z meracieho prístroja a plastovej rúry vybavenej odporovými vláknami. V prípade, že na základe zmien odporu vo vláknach meranie zistí chybu, SafeFlow odosiela SMS správu na dispečing pomocou GSM modulu. Každá vodovodná rúra má svoje jedinečné ID číslo, pomocou ktorého vie dispečer presne lokalizovať poruchu.

 

Sedmičku košických žiakov podporuje na ich ceste do celosvetového finále spoločnosť SAP Slovensko. „Môže sa to už zdať ako samozrejmosť, že TalentumSAP nosí ďalšie a ďalšie víťazstvá v rámci FLL. No všetci veľmi dobre vieme, že obhájiť úspech je často oveľa ťažšie, ako ho získať po prvýkrát. Sme na našich mladých kolegov veľmi pyšní a veríme, že ešte nepovedali posledné slovo,“ povedal generálny riaditeľ SAP Labs Slovakia Ján Ružarovský.

 

Členovia tímu TalentumSAP v aktuálnom ročníku: Mária Kuczik, Oszkár Urbán, Maximilián Pándy, Oliver Dávitko, Ján Pavol Luby, Norman Kovács a Matúš Pačuta.

 

Oficiálne stránky súťaže: www.firstlegoleague.org, www.fll.sk

Info o tíme TalentumSAP: www.team.talentum.net

 

Nehlasované