Prihlásenie

Volkswagen Slovakia je v top päťke najväčších firiem regiónu

Najnovší rebríček Coface CEE Top 500 potvrdil silu slovenského automobilového sektora – v top regionálnej desiatke máme hneď dvoch zástupcov.


Slovenská automobilka Volkswagen Slovakia patrí k piatim najsilnejším hráčom podľa obratu v regióne strednej a východnej Európy. S obratom takmer 7,6 mld. eur za rok 2016 poskočila o štyri priečky a umiestnila sa na piatom mieste. Vyplýva to z najnovšieho rebríčka nadnárodnej spoločnosti Coface CEE top 500, ktorý porovnáva firmy podľa obratu, no všíma si aj ich zisk, počet pracovníkov, ktoré zamestnávajú, a sektor, v ktorom pôsobia. Nadnárodná spoločnosť Coface je globálnym lídrom v poistení pohľadávok firiem a manažovaní ich kreditného rizika. Rebríček Coface CEE top 500 vychádza už po deviaty raz. Porovnáva firmy podľa obratu z krajín regiónu – Poľsko, Maďarsko, Česko, Rumunsko, Slovensko, Bulharsko, Litva, Slovinsko, Chorvátsko, Srbsko, Estónsko a Lotyšsko. Z rebríčka sú vylúčené spoločnosti z finančného sektora a tie, ktoré neposkytli údaje.

 

V CEE top 500 má Slovensko 41 firiem

Slovensko má v rebríčku piate najpočetnejšie zastúpenie firiem, spolu 41 zástupcov, čo je medziročne o štyroch menej. Firmy spolu dosiahli obrat viac ako 49,3 mld. eur, čistý zisk vyše 2,8 mld. eur a poskytujú prácu vyše 108 tisíc ľuďom. „Vývoj v rebríčku plne potvrdil smerovanie ekonomiky Slovenska v roku 2016, ako aj v súčasnosti. Rozvoj produkcie u stálych automobilových výrobcov, plus príchod ďalšieho výrobcu Jaguar/Land Rover určujú dominantné postavenie automotive na Slovensku,“ hodnotí umiestnenie slovenských firiem Juraj Janči, country manažér Coface Slovensko. VW ohlásil na jeseň rozšírenie výroby o ďalších 1000 miest,  ktoré by malo priniesť rozšírenie produkcie luxusných SUV - Tuareg, Q7, Cayenne a  Lamborghini Urus. „Rovnako však nezaostávajú ani PSA group  - nový C3Aircross a Hyundai/Kia s modelmi Ceed a Sportage. Momentálne je všade veľký boom po automobiloch, uvidíme ako sa odrazia plánované zmeny v pohonných jednotkách u jednotlivých výrobcov v zmysle legislatívnych zmien najmä v EU,“ upozorňuje Juraj Janči.

V regióne firmy vo všeobecnosti zaznamenali  medziročne pokles obratu a zisku, no nárast počtu pracovníkov. „V prvom rade musíme poznamenať, že tržby klesli nepatrne a pokles zisku bol z časti zapríčinený aj nárastom počtu zamestnancov, čo znamená, že nadnárodné spoločnosti, ktoré v regióne produkujú, rozšírením produkcie potvrdzujú, že región SVE dáva solídny priestor na rast produktivity práce a kvalitu výroby,“ vysvetľuje vývoj Juraj Janči.

 

Slovenská top desiatka

Volkswagen Slovakia je zároveň slovenskom top jednotkou. Slovenskou dvojkou a top regionálnou desiatkou je ďalšia automobilka KIA Motors Slovakia, ktorá dosiahla za vlaňajšok obrat vo výške takmer 5,6 mld. eur. Slovenskú trojku uzatvára rafinéria Slovnaft s obratom 2,9 mld. eur.

V top slovenskej desiatke sú okrem spomínaných troch firiem na štvrtom mieste Samsung Electronics Slovakia (celkové 29. miesto), na piatom PCA Slovakia (37. miesto), šiesta priečka patrí Slovenským elektrárňam (54. miesto), siedma skončila spoločnosť U. S. Steel Košice (61. miesto), ôsma je Mobis Slovakia (94. miesto), deviatu priečku obsadila spoločnosť Tesco Stores Slovakia (99. miesto) a slovenskú top desiatku uzatvára Slovenský plynárenský priemysel s obratom 1,3 mld. eur (109. miesto). „Zloženie v slovenskej top 10 sme očakávali. Sú to stabilní hráči, ktorí sú u nás dlhodobo etablovaní,“ hodnotí country manažér Coface.

Kým automobilkám sa darilo, petrochemický priemysel doplácal na pokles cien ropy. „Ten nastal v druhej polovici roka 2014. V prípade plynu sú to cca 2,5 ročné intervaly rastu a poklesu ceny, hoci momentálne je na miernom raste,“ vysvetľuje vývoj Juraj Janči. „Rovnako máme za to, že momentálne vzhľadom na nízku cenu oboch komodít je na trhu jej obrovský prebytok a tým pádom je tlak na cenu ešte väčší. Ťažko odhadnúť vývoj do budúcna, ale minimálne 2-3 roky bude automotive v CEE regióne hrať prím,“ konštatuje country manažér Coface Slovensko Juraj Janči. Coface odhaduje rast HDP Slovenska na tento rok na úrovni 3 %.

 

Viac na: http://www.coface.sk/Novinky-a-publikacie/Novinky/Coface-CEE-TOP-500-201...

Priemerné hodnotenie: 2 (1 vote)