Prihlásenie

Skládací kola podstoupila ostrý test: Za sedm dní z Česka na Rhodos

Skládací kola podstoupila ostrý test: Za sedm dní z Česka na Rhodos

(Uherský Brod, 12. června 2009) – Skládačky Dahon, nový fenomén na českých ulicích, podstoupily na přelomu května a června opravdu tvrdou zkoušku. Aleš Zemánek a Honza Galla z uherskobrodské firmy Azub Bike na nich vyjeli z Česka, aby se pomocí vlastní síly kombinované s hromadnou dopravou dostali přes celý Balkán a Turecko až na řecký ostrov Rhodos. Jen pár dní po příjezdu hlásí: zvládla to kola a my také.

Příležitost vyzkoušet, jak lze skládačky využít pro kombinovanou dopravu ve východní Evropě, se naskytla, jakmile bylo rozhodnuto, že to bude právě Rhodos, kde se tento rok sejdou distributoři skládaček Dahon z celého světa. Aleš Zemánek, majitel, a Honza Galla, marketingový manažer firmy Azub Bike, vyrazili z Uherského Brodu v pátek 29. května. Trasu si naplánovali přes Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a Turecko. Při své cestě využili kromě kol také vlaky, autobusy, lodní dopravu a v Rumunsku dokonce stopli tranzit se švédskou poznávací značkou, který je hodil až do Aradu.

Sedmidenní cesta byla samozřejmě bohatá na nové zkušenosti se skládačkami. „Několikrát jsme museli na poslední chvíli dobíhat vlaky na nádraží i přes celé město. Tehdy jsme mohli vyzkoušet kola nadoraz. Výjimkou nebyla agresivní jízda městem, po chodnících, v protisměru, přes kaluže i pangejty s jediným cílem – stihnout vlak. A můžu říct, že většinou se to povedlo,“ říká Honza Galla.

Jeden opravdu husarský kousek se jim povedl na rumunsko-tureckých hranicích. Již na začátku cesty se totiž rozhodli překonávat hranice vlastní silou – tedy na kolech. A mělo se tak stát i mezi Rumunskem a Bulharskem, a to i přesto, že jeli přes Rumunsko vlakem, který pak ideálně pokračoval i v Bulharsku. „Rozhodli jsme se vyskočit na poslední stanici v Rumunsku a vlak dohnat na jeho první zastávce v Bulharsku. Šanci nám dávalo vlakové odbavení na hranicích, výměna lokomotiv a vlakové čety a další nutnosti, které vlak na každém hraničním přechodu zdrží. V tomto případě asi na hodinu. Moc jsme ale netušili, jak daleko je první nádrží v Bulharsku, ale náš odhad byl tak 10 kilometrů. Už ve vlaku jsme si nachystali kola a vydali se hned po zastavení vstříc mostu přes Dunaj. Díky  ukazatelům pro auta jsme si v Giurgiu sice trochu zajeli, ale most jsme záhy našli. Po přejetí obrovského Dunaje a po odbavení to už bylo o něco horší. Našli jsme sice vlakové nádraží, ale ne to správné. Čas se krátil a z nás lilo jako z koňů. Nakonec jsme to ale stihli,“ vzpomíná Galla.

Na Rhodos se jim podařilo přijet 4. června, přesně na zahájení Dahon konference a setkání distributorů těchto skládacích kol z celého světa. Jako jediní přitom přijeli opravdu stylově: vyzkoušeli, jak se po východní Evropě cestuje kombinovanou dopravou (a jde to, hlavně ve městech při přemisťování do 30 kilometrů je člověk nezávislý) a podařilo se jim otestovat modely DAHON Jetstream P8 a DAHON Speed P8.

O společnosti Azub Bike
Společnost Azub Bike už od roku 2001 přináší zákazníkům v České republice a na Slovensku kola a další cyklistický sortiment, který není na našem cyklistickém trhu zaběhlý. Je oficiálním distributorem skládacích kol Dahon, kterých se ve světě prodalo už přes 2 miliony. Součástí jejího sortimentu jsou dále lehokola, dětské vozíky, dětské tažné tyče, ale i kožené sedačky Brooks a spoustu dalších nekonvenčních produktů. Více informací o společnosti naleznete na stránkách www.azub.cz.

Nehlasované