Prihlásenie

Krásy a zaujímavosti Žilinského kraja

Krásy a zaujímavosti Žilinského kraja

Krásy a zaujímavosti Žilinského kraja

Žilinský samosprávny kraj pripravil v dňoch 17. až 21. septembra 2013 infocestu po Žilinskom kraji. Pozvanie prijali zástupcovia českých cestovných kancelárií a agentúr,  slovenskí novinári a jeden francúzsky novinár. Sprievodcom bol Mgr. Miroslav Janura zo žilinskej  agentúry M KREO.

 

Úrad Žilinského samosprávneho kraja

Účastníkov podujatia privítal Ing. Jozef Štrba, podpredseda Žilinského samosprávneho kraja. Pozornosť upriamil na päť historicky previazaných a osobitých regiónov:  Liptov,  Oravu,  Kysuce,  Turiec,  Horné Považie, ktoré tvoria tretí najväčší kraj Slovenskej republiky. Každý z nich je bohatý na krásy prírody, historické aj kultúrne zaujímavosti. Z mnohých miest dýcha ešte aj dnes tajomno, opradené rôznymi  mýtmi a záhadami.

 

Projekt Investícia do vašej budúcnosti

S cieľom projektu podporovaného Európskou úniou prostredníctvom Európskeho fondu regionálneho rozvoja oboznámil J. Štrba. Podčiarkol, že nadväzuje na odkaz minulých generácií, zachovanie a rozvíjanie kultúrnych hodnôt. Uviedol, že projekt je zameraný  na spoznávanie prírodných, historických a kultúrnych zaujímavostí Žilinského kraja, ktoré nám zanechali naši predkovia. Ktoré to sú? Pozývame vás na krátku prehliadku niektorých pozoruhodností. Informácie sú len naznačené, doplniť si ich môžete pri osobnej návšteve.

 

Sobášny palác - Bytča

Unikátnu renesančnú stavbu dal postaviť v roku 1601 podporovateľ vzdelanosti palatín Juraj Thurzo. Mala slúžiť na dôstojné a honosné svadby jeho 7 dcér.

Ide o najvýznamnejšiu národnú kultúrnu pamiatku  patriacu medzi dominanty okresného mesta Čadca a jednu z najvýznamnejších renesančných pamiatok v strednej Európe. V súčasnosti sa využíva na svadobné obrady, ktoré sú bezplatné. Je to dar Považského múzea mladomanželom. Okrem toho sa tu konajú rôzne kultúrne a spoločenské podujatia – plesy, zábavy, stužkové, kongresy a pod.

 

http://pmza.sk/expozicie/sobasny-palac-bytca/

 

Slovenský betlehem – Rajecká Lesná

Ručne vyrezávaný pohyblivý betlehem je zapracovaný do scenérie najvýznamnejších slovenských pamiatok. Stvárňuje narodenie Pána Ježiša v Betleheme, bežný život a prácu slovenského ľudu v minulosti. Autorom veľkolepého umeleckého rezbárskeho diela zachytávajúceho kresťanské a národné motívy je Jozef Pekara. Betlehem začal tvoriť už ako dôchodca.

 

http://betlehem.rajeckalesna.org/

 

Rajecké Teplice

Obec sa nachádza v Žilinskej kotline pod výbežkami Súľovských vrchov. V roku 1959  získala štatút kúpeľného miesta, ktoré preslávila liečivá termálna voda z početných minerálnych prameňov. Z lesoparku možno podniknúť zaujímavé túry do Súľovských vrchov, k zrúcaninám Lietavského hradu či do Súľovských skál a pod.

 

Kúpeľný dom Aphrodite

Kúpele sa nachádzajú uprostred očarujúcej prírody Strážovských vrchov. Obklopujú ich Súľovské skaly  spolu so Súľovským, Hričovským a Lietavským hradom. Z druhej strany sa nachádza časť Národného parku  Malá Fatra. Na liečenie a relax slúžia pokojový bazén, relaxačný bazén Bralo, rekreačný 25 m plavecký bazén, turecký kúpeľ. K dispozícii sú hotelové kúpeľné domy a penzióny v rôznych cenových kategóriách v závislosti od poskytovaných služieb a vybavenia.

Minerálna voda je vhodná na liečbu zápalových a degeneratívnych chorôb pohybovej sústavy, kĺbov aj chrbtice. Osvedčila sa aj pri liečbe nervových ochorení (stavy po detskej obrne, Parkinsonova choroba a i.) a chorôb z povolania.

 

www.spa.sk

 

Stredoveká dedina Paseka – Hrad Strečno

V oddychovej zóne pod hradom sú osadené štyri kompletne vybavené domčeky s trstinovými strechami. Autentická dedina približuje život stredovekého ľudu v 10. až 12. storočí. Nazrieť možno do útulne pre pútnikov, domovov rybára, pekára aj ľudovej liečiteľky. Súčasťou dediny sú aj zvonica a studňa. Pre deti je vybudované drevené detské ihrisko s motívmi hradnej architektúry.

 

http://pmza.sk/expozicie/hrad-strecno/stredoveka-dedina/

 

Hrad Strečno

Vznikol na prelome 13. a 14. storočia. Rozšírený bol  v prvej polovici 15. storočia. Vlastnil ho Matúš Čák Trenčiansky. Istý čas tu bývala známa Žofia Bosniaková, označovaná za sväticu. Jej telo bolo totiž nájdené bez porušenia, pričom nebolo vopred balzamované. Žofia dáva hradu príbeh a legendu. Milovala spravodlivosť a spolu s manželom Františkom Vešelénim sa starala  o chudobných.

 

http://pmza.sk/expozicie/hrad-strecno/vstupne/

 

Splavovanie rieky Váh

Plavbu na pltiach si možno vychutnať od apríla do konca októbra. Sedemkilometrová trasa vedie popod starobylými hradbami Strečno a Starhrad, aj okolo kedysi  najobávanejších pltníckych prekážok v Strečnianskej úžine, ktorými boli skaly Margita a Besná. Počas plavby si možno vychutnať aj čarovné  a jedinečné výhľady na nádhernú prírodu Malej Fatry, železničné mosty ponad rieku Váh i tunely. Pre pasažierov sú zabezpečené ochranné vesty. Plte sú konštruované tak, aby sa nemohli prevrátiť.

 

www.plte-strecno.sk

 

Múzeum slovenskej dediny - Martin

Ide o najväčšiu národopisnú expozíciu v prírode na Slovensku. Nachádza sa tu 150 obytných, hospodárskych, technických, spoločenských a sakrálnych stavieb z regiónov Orava, Turiec, Kysuce – Podjavorníky a Liptov. Do viacerých objektov sa dá vstúpiť a pozrieť si interiér a zariadenie, ktoré sa používali v minulosti. Ich úroveň spolu so stavebnou kultúrou  odrážajú hospodársko-sociálne rozvrstvenie obyvateľov jednotlivých regiónov.

 

http://www.snm-em.sk/zlozkymuzea/msd/msdhodiny.html

 

Snowland - Valča

Architektonicky moderne poňaté športovo-rekreačné stredisko sa nachádza na úpätí Lúčanskej časti pohoria Malá Fatra vo Valčianskej doline. Celoročne ponúka množstvo príležitostí pre aktívny oddych. V lete sú to najmä turistika, cyklistika, rybolov a rôzne druhy športov (golf, tenis, volejbal, futbal a i.) vrátane outdoorových aktivít. V zime sú to predovšetkým lyžovanie, snowboardovanie, tiež outdoorové aktivity. Lyžiari majú k dispozícii pretekárske, výučbové aj turistické zjazdovky. Dopravia ich na ne 4 lyžiarske vleky a jedna štvorsedačková lanovka. Pre najmenších je k dispozícii minivlek a lyžiarska a snowboardová škola.

 

www.snowland.sk

 

Hotel Victoria – Martin

Hotel sa nachádza pod Martinskými hoľami. Disponuje 65 izbami s 138 lôžkami s možnosťou prísteliek. K izbám je bezbariérový prístup výťahom. Na izbe je všetko potrebné pre pohodlie klienta – bezplatné wifi pripojenie, sušič na vlasy, trezor, minibar a káblová televízia.

 

Špecifikom hotela rodinného charakteru sú gastronomické služby. Gurmánsky zážitok prinášajú domáce špeciality z vlastného gazdovského dvora. Hotel má aj vlastný pivovar. Pivo varia zo stopercentných surovín podľa tradičných receptúr. Postupy sú  založené len na prírodnej báze.

 

Na relax možno využiť wellness centrum. K dispozícii je krytý bazén s vyhrievanou vodou, 3 druhy sáun (fínska, parná a infra), vírivá masážna vaňa Hotspring, solárium, odpočiváreň a masáže.

 

www.hotelvictoria.sk

 

Oravský hrad - Oravský Podzámok

Ide o jeden z najkrajších hradov na Slovensku.  Je výraznou dominantou oravského regiónu. Komplex budov horného, stredného a dolného hradu zaberá tri výškové terasy hradnej skaly. Najvyššia časť hradu je vo výške 112 metrov nad hladinou rieky Orava. Návšteva je vhodná len pre zdatných turistov, keďže treba zdolať 660 schodov.

 

Hrad bol postavený  od polovice 13. stor. až do začiatku 17. storočia. Zachované ostali interiéry z čias gotiky, renesancie a romantizmu. Najzachovalejší je interiér kaplnky z roku 1792. K zaujímavostiam určite patria zachované erby krajín a významných oravských zemianskych rodov, taktiež listovnička, v ktorej je zachovaných tisíc ľúbostných listov palatína Juraja Turzu a grófky Alžbety Coborovej, archeologické expozície a mnohé ďalšie, ktoré vťahujú návštevníka späť do minulosti.

 

www.oravahrad.sk


Salaš Krajinka – Ružomberok

Rodinný salaš je známy širokou ponukou kvalitných slovenských jedál. Pri ich príprave uprednostňujú vlastné suroviny a produkty: ovčí syr, bryndzu, oštiepok. Vo svojej výrobni vyrábajú produkty z ovčieho mlieka bez použitia chemických konzervačných látok a pasterizácie. Po pravú bryndzu, domáce maslo, žinčicu, ovčí syr, údený ovčí syr, oštiepok, korbáčiky, parenice a ďalšie špeciality si však musíte prísť osobne.  Nenájdete ich v žiadnej obchodnej sieti, aby nestratili na kvalite, originalite a čerstvosti. Rovnako lahodné a chutné sú domáce koláče či pagáčiky z vlastnej pekárničky.

 

www.salaskrajinka.sk

 

Kúpele Lúčky

Najstaršie kúpele na Slovensku boli kedysi zamerané len na ženy a ich ženské choroby. V súčasnosti ich služby môže využívať celá rodina. Od roku 2005 sa postupne rozširujú možnosti liečebného pobytu aj pre pacientov s onkologickými a  nervovými chorobami, tiež s chorobami z povolania a pohybového ústrojenstva. Minerálna voda má priaznivé účinky aj pri prevencii a podpornej liečbe osteoporózy. Záujemcovia môžu preventívne využiť aj wellness a víkendové pobyty.

 

www.kupele-lucky.sk

 

Múzeum oravskej dediny - Zuberec – Brestová

Expozícia v prírode na brehoch roháčskeho Studeného potoka patrí medzi najkrajšie na Slovensku. Pôsobí ako skutočná dedina z konca 19. storočia. Väčšina ľudových stavieb z jednotlivých oravských regiónov bola odkúpená od pôvodných majiteľov, rozobraná a nanovo poskladaná v múzeu. Ďalšie domy boli vybudované ako kópie pôvodných stavieb.

 

Obytné, hospodárske a sakrálne stavby a objekty oravských remeselníkov sú architektonicky rozdelené do piatich celkov. Bohatšiu časť dolnej Oravy s honosnejšími stavbami rozloženými vo voľnejšom priestore reprezentuje Dolnooravský rínok. Zamagurská ulica predstavuje domy a hospodárske stavby bohatých a stredných roľníkov. Goralské lazy charakterizujú najchudobnejšiu časť Oravy. Mlynisko pri potoku sústreďuje vodný mlyn a pílu z Novote a valchu na úpravu súkna so spoločným vodným náhonom z Lomnej. Piaty celok tvoria cintorín a neskorogotický drevený Kostol sv. Alžbety zo Zábreže z 15. storočia stojaci na vyvýšenom mieste a márnica z Rabčíc.

 

www.zuberec.sk

 

Penzión Antares  - Zuberec

Komfortné, cenovo dostupné ubytovanie v 2- a 4-lôžkových bezbariérových apartmánoch. Súčasťou vybavenosti sú  kuchynský kút, spoločenská miestnosť, sociálne zariadenie, satelitné vysielane a WIFI signál.  V prípade, že hosť si nechce variť sám, môže využiť stravovacie služby v jedálni na prízemí. K dispozícii je bezplatné parkovanie pri penzióne.

 

Od centra Obce Zuberec je penzión vzdialený asi 1,5 km. V jeho blízkom okolí sú kvalitné lyžiarske strediská Roháče-Spálená, Janovky, Milotín, tiež termálne bazény Oravice, Bešeňová, Tatralandia, vodné nádrže Oravská Priehrada a Liptovská Mara  a turistické chodníky Západné Tatry-Roháče. Ak sa niekomu budú žiadať aj wellness služby, nachádzajú sa 250 m od penziónu.

 

www.penzionantares.sk

 

Múzeum kysuckej dediny – Vychylovka

Národopisná expozícia v prírode  je lokalizovaná do doliny Chmúra v časti Vychylovka obce Nová Bystrica. Nachádzajú sa tu typické osídlia predkov a životného prostredia Kysúc. Prezentuje ľudovú architektúru, spôsob života a kultúry  ľudu na Kysuciach v druhej polovici 19. storočia a prvej polovici 20. storočia. Najcennejšie pamiatky ľudovej architektúry sú z obcí Riečnica a Harvelka, ktoré zanikli pri výstavbe vodárenskej nádrže Nová Bystrica. Okrem toho sú tu obytné domy a hospodárske budovy, ďalej krčma z Korne. Svoje miesto tu našli aj dva mlyny a murovaná kaplnka zo Zborova nad Bystricou.

 

www.kysuckemuzeum.sk

 

Historická lesná úvraťová železnička  – súčasť múzea kysuckej dediny v Novej Bystrici – Vychylovke

Ide o funkčne obnovenú časť bývalej Kysucko-oravskej lesnej železnice. Významná technická pamiatka vznikla v roku 1926 spojením dvoch lesných železníc: kysuckej – z Oščadnice do Chmúry – a oravskej – z Lokce do Oravskej Lesnej. Jazda parnou lokomotívou na železničke je európskym unikátom. Zaujímavá je tým, že časť cesty sa prekonáva v úvratiach. Vlak po nich cikcakovito postupuje vpred a nato cúva. Okrem toho si návštevník počas jazdy môže vychutnávať  fascinujúci rozhľad na okolité kysucké vrchy a údolia.

 

Slovenský orloj – Stará Bystrica

Na najväčšej drevenej soche na Slovensku sa nachádza prvý orloj na Slovensku so zložitým astronomickým a hodinárskym mechanizmom. Monument vypĺňa slepú stenu Domu kultúry v Starej Bystrici. Kompozícia predstavuje sediacu Madonu, Sedembolestnú Pannu Máriu, patrónku Slovenska. Vo výklenkoch orloja sú aj bronzové plastiky historických osobností (knieža Pribina, kráľ Svätopluk, kodifikátori slovenského jazyka Anton Bernolák a Ľudovít Štúr, Milan Rastislav Štefánik a Andrej Hlinka), drevené sochy apoštolov (Sv. Konštantín – Cyril, Sv. Metod, Sv. Gorazd, Sv. Andrej Svorad, Sv. Beňadik, Sv. Bystrík, Sv.  Vojtech), dva zvony . Srdcom orloja je astroláb - ciferník s astronomickými údajmi, bez ktorého by orloj nebol orlojom. Astronomické údaje sú špeciálne navrhnuté pre zemepisnú polohu Starej Bystrice. Ako jediný orloj na svete ukazuje tzv. pravý slnečný čas. Okrem toho ukazuje polohu Mesiaca na oblohe, fázy Mesiaca a polohu Slnka v znamení zverokruhu. Na vonkajšom okraji je kalendárna doska, ktorá má 366 dielov a každý deň sa otočí o jeden diel.

 

Text a foto Viola Tóthová

 

 

Priemerné hodnotenie: 5 (3 votes)
Krásy a zaujímavosti Žilinského kraja
 
Krásy a zaujímavosti Žilinského kraja
 
Krásy a zaujímavosti Žilinského kraja
 
Krásy a zaujímavosti Žilinského kraja
 
Krásy a zaujímavosti Žilinského kraja
 
Krásy a zaujímavosti Žilinského kraja
 
Krásy a zaujímavosti Žilinského kraja
 
Krásy a zaujímavosti Žilinského kraja
 
Krásy a zaujímavosti Žilinského kraja
 
Krásy a zaujímavosti Žilinského kraja
 
Krásy a zaujímavosti Žilinského kraja
 
Krásy a zaujímavosti Žilinského kraja
 
Krásy a zaujímavosti Žilinského kraja
 
Krásy a zaujímavosti Žilinského kraja
 
Krásy a zaujímavosti Žilinského kraja
 
Krásy a zaujímavosti Žilinského kraja
 
Krásy a zaujímavosti Žilinského kraja
 
Krásy a zaujímavosti Žilinského kraja
 
Krásy a zaujímavosti Žilinského kraja
 
Krásy a zaujímavosti Žilinského kraja
 
Krásy a zaujímavosti Žilinského kraja
 
Krásy a zaujímavosti Žilinského kraja
 
Krásy a zaujímavosti Žilinského kraja
 
Krásy a zaujímavosti Žilinského kraja
 
Krásy a zaujímavosti Žilinského kraja
 
Krásy a zaujímavosti Žilinského kraja
 
Krásy a zaujímavosti Žilinského kraja
 
Krásy a zaujímavosti Žilinského kraja
 
Krásy a zaujímavosti Žilinského kraja
 
Krásy a zaujímavosti Žilinského kraja
 
Krásy a zaujímavosti Žilinského kraja
 
Krásy a zaujímavosti Žilinského kraja
 
Krásy a zaujímavosti Žilinského kraja
 
Krásy a zaujímavosti Žilinského kraja
 
Krásy a zaujímavosti Žilinského kraja
 
Krásy a zaujímavosti Žilinského kraja
 
Krásy a zaujímavosti Žilinského kraja
 
Krásy a zaujímavosti Žilinského kraja