Prihlásenie

NADÁCIA ORANGE A HOSTIA PLESU V OPERE POMOHLI ZREALIZOVAŤ KONCERT NEVIDIACEHO MAROŠA BANGA

 NADÁCIA ORANGE A HOSTIA PLESU V OPERE POMOHLI ZREALIZOVAŤ KONCERT NEVIDIACEHO MAROŠA BANGA

Nevidiaci spevák Maroš Bango, prezývaný aj „slovenský Bocelli“, spieval  pre takmer 300 hostí z radov bratislavských klubov seniorov, domovov sociálnych služieb, organizácií telesne postihnutých ako aj Únie nevidiacich a slabozrakých. Hudobným hosťom tohto jedinečného projektu bola aj Sisa Sklovská. Koncert pripravilo občianske združenie AMBRELO s finančnou podporou grantového programu Nadácie Orange Kultúra bez bariér.


                                 


  


 


                                                                                                                                                                    Benefičný koncert Maroša Banga, ktorý sa uskutočnil 29. júna, sa niesol v duchu témy „Poviem vám to piesňou“. Nevidiaci tenorista sa na ňom predstavil v rôznych speváckych žánroch a zaspieval piesne vo viacerých jazykoch – slovenčine, taliančine, angličtine aj ruštine. Priestor prezentovať svoj talent na ňom dostali aj jeho hostia, speváci Marek Gernát, Simona Kačmárová a Janka Škultéty, ktorí žijú taktiež so zdravotným hendikepom. Zlatým klincom programu bolo vystúpenie Sisy Sklovskej, ktorá s Marošom na záver zaspievala slávny duet „Con Te partiro“. Počas niekoľkých piesní sa k Marošovi Bangovi pripojil a vytvoril živý doprovod orchester Brillant.


 


        


                    


                                                                                                                                                                                                                                                                                             Hudobný večer v bratislavskom DK Ružinov organizovalo občianske združenie AMBRELO, ktoré má svoj základ v hudobnej skupine troch nevidiacich hudobníkov na čele s Marošom Bangom. K myšlienke pripraviť aktuálny hudobný program viedla organizátorov túžba zdieľať vlastný pohľad na svet s rovnako hendikepovanými ľuďmi a vyjadriť im vzájomnú podporu spôsobom, aký je pre nich najprirodzenejší. „Náš svet je plný krásnych zvukov a piesní. Chceme sa oň deliť s ostatnými – s tými, ktorí sa na neho dokážu pozrieť svojimi zdravými očami a tiež s tými, ktorí v ňom žijú tak ako my. Našim koncertom sme chceli venovať obecenstvu v sále kus našej  radosti zo života, optimizmu a energie. Chceme byť pre druhých vzorom, ako sa nevzdávať a ako sa naučiť riešiť svoje problémy dobrou náladou a peknou hudbou,“ povedal o koncerte určenom primárne pre zdravotne a sociálne hendikepovaných spoluobčanov spevák Maroš Bango.    


 


                   


    


                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      Koncert nevidiaceho speváka bol realizovaný vďaka podpore Nadácie Orange v rámci grantového programu Kultúra bez bariér. „Poslaním našej nadácie je byť partnerom pre tých ľudí, ktorí chcú rozdávať svoje schopnosti a talent pre druhých, aby spoločne pomáhali vytvárať okolo seba krajší svet. Som veľmi rada, že skvelo vykonaná práca organizátorov tohto koncertu je živým dôkazom toho, že má naša snaha konkrétny zmysel. Koncert Maroša Banga presne vystihol podstatu našej myšlienky - podporovať šírenie kultúry a umenia, ktoré nepozná nijaké bariéry, pomáha ľudí vnútorne liečiť a ponúka im krajší pohľad na svet,“ hodnotí prácu organizátorov Andrea Cocherová, správkyňa Nadácie Orange.    


 


                              


         


                                                                                                                                                                                                                                              Na realizácii koncertu sa podieľali aj hostia X. plesu v opere, ktorého hostiteľom je pravidelne spoločnosť Orange Slovensko. Tí pomohli v januári vyzbierať prostriedky, ktoré Nadácia Orange následne prerozdelila v prospech aktivít, akými bolo aj toto podujatie určené pre hendikepovaných spoluobčanov a seniorov. Z tohto dôvodu sa koncertu zúčastnili ako čestní hostia aj členovia Čestného plesového výboru – pani Emília Vášaryová, pani Ľubica Vargicová a pán Pavel Traubner. „Koncert Maroša Banga bol pre nás všetkých veľkým zážitkom. Nielen po stránke jeho umeleckej hodnoty, ale aj krásnej ľudskosti, ktorá z piesní sála. Teší ma, že Ples v opere, ako jedno z najkrajších spoločenských a umeleckých podujatí, priniesol po pol roku od svojich desiatych narodenín aj v podobe tohto koncertu užitočné ovocie. Ako zástupkyňa Čestného plesového výboru pevne verím, že podobnú príležitosť pomáhať dostanú naši hostia aj v budúcich ročníkoch plesu,“ hodnotí spojitosť medzi koncertom a Plesom v opere herečka Emília Vášaryová.


 


                                                                                 


                                                                                         


                                                                                     


                                                                                                                                                                            Vďaka historicky prvej zbierke na Plese v opere spoločne s príspevkom Nadácie Orange sa podarilo vyzbierať viac ako 52 tisíc eur. Tie boli prerozdelené v rámci grantového programu Kultúra bez bariér spolu 20 formálnym aj neformálnym umeleckým telesám, ktoré pripravili najzaujímavejšie kultúrne podujatia pre rôzne skupiny hendikepovaných spoluobčanov. Jednotlivé projekty sú realizované priebežne od apríla do septembra tohto roku na celom území Slovenska.  

Nehlasované
 NADÁCIA ORANGE A HOSTIA PLESU V OPERE POMOHLI ZREALIZOVAŤ KONCERT NEVIDIACEHO MAROŠA BANGA