Prihlásenie

3 hlavné faktory, na ktoré je potrebné sa zamerať pri výbere USB kľúča

3 hlavné faktory, na ktoré je potrebné sa zamerať pri výbere USB kľúča

Či potrebujete zálohovať dáta, nainštalovať operačný systém alebo jednoducho preniesť súbory, na scénu prichádza starý dobrý USB kľúč. Táto technológia tu je s nami už niekoľko rokov, no zatiaľ sa nikam nechystá. A prečo by aj? Je to rýchle (predovšetkým štandard 3.0), spoľahlivé a jednoduché ako facka.Každý zodpovedný užívateľ by mal mať po ruke aspoň jeden USB kľúč. Viete, ako si vybrať ten správny?

 

Kapacita

 

Primárny faktor ovplyvňujúci vaše rozhodovanie. Na čo by vám vlastne bol rýchly a praktický USB kľúč, ak sa naň poriadne nič nevojde?


Dnes už nájdete kľúče s rôznou kapacitou, najčastejšie sú:

  • 8GB
  • 16GB
  • 32GB
  • 64GB
  • 128GB

 

Ako teda vidieť, vyberie si naozaj každý. Vo všeobecnosti sa odporúča zvoliť kapacitu o čosi väčšiu, než si myslíte, že potrebujete. Zlatou strednou cestou v tomto prípade sú USB kľúče 64GB.Fyzické parametre

 

USB kľúče sú malé, často sa niekam stratia, môžu spadnúť a niekto ich pristúpi, prípadne ich vyperiete spolu s riflami. Pri výbere teda dbajte aj na materiál, z ktorého je zariadenie vyrobené a zvoľte radšej pevnejšiu konštrukciu (kov, spevnený plast, guma) s krytom.


Dôležitá je aj fyzická veľkosť. Menšie USB kľúče sú praktickejšie, ale zato je jednoduchšie ich niekam založiť, resp. priamo stratiť.


Ignorovať by ste nemali ani dizajn. USB kľúče vo všelijakých roztomilých tvaroch sú síce "in", no často bývajú nepraktické. V jednoduchosti je krása.

 

Rozhranie

 

Staršie rozhranie 2.0. je pomaly odsúvané na vedľajšiu koľaj svojím novším modelom, verziou 3.0. Zopár rokov ešte na scéne bude, no pomaly už smeruje do dôchodku. Vyššie číslo v tomto prípade značí aj vyššiu prenosovú rýchlosť (USB 2.0 - 480Mbit/s a USB 3.0 - 5Gbit/s, čiže 10-násobne rýchlejší prenos pri novšom type).


Je však potrebné myslieť aj na to, že aby bol prenos čo najrýchlejší, musí byť rozhranie zhodné s USB kľúčom. Teda 3.0. ku 3.0. Funguje tu aj spätná kompatibilita, čiže ak máte "trojkový" USB kľúč, no port na vašom počítači je optimalizovaný pre 2.0., rýchlosť bude 480 Mb/s.

 

Priemerné hodnotenie: 5 (1 vote)
3 hlavné faktory, na ktoré je potrebné sa zamerať pri výbere USB kľúča
 
3 hlavné faktory, na ktoré je potrebné sa zamerať pri výbere USB kľúča