Prihlásenie

New Face of Prague

21.01.2009 - 16:30

Základne informácie o výstave  :  

  dátum: 15.1. - 1.2.2009  

miesto: design factory  

organizátori: design factory, Galerie Jaroslava Fragnera  

 

za podpory: Českého centra na Slovensku, Hlavného mesta Prahy, Prahy 5, Ministerstva kultúry ČR  

   

21/1/09 vernisáž výstavy  

16.30_stretnutie s novinármi / komentovaná prehliadka výstavou  

17.00_prednáška Dan Merta_O situácii v Prahe Roman Brychta_Projektil Architekti  

18.30_otvorenie výstavy  

   

K výstave je vydaná plnofarebná publikácia /200 s./, ktorá bude v roku 2009 a 2010 predstavená i v ďalších európskych galériách – Amsterdam, Berlín, Brusel, Graz, Mníchov, Viedeň a Záhreb.

koncepcia projektu_

Praha sa od začiatku 90. rokov stáva jednou z najdôležitejších európskych metropolí - v rámci turistického ruchu môžeme hovoriť dokonca v intenciách „svetových“. Niektorí analytici radia Prahu k svetovým metropolám, ktorým predpovedajú najväčší rast. Otázkou samozrejme zostáva, akým smerom sa tento rozvoj bude uberať, či v súlade s potrebami obyvateľov mesta alebo developerskými ambíciami.

Súčasná architektúra to v Prahe nemá vôbec jednoduché, pretože história, stredoveký urbanizmus a nepochopenie súčasnej architektúry pomerne zásadným spôsobom ovplyvňujú jej existenciu. Samozrejme Praha sa vyvíja – neustále vznikajú nové projekty. Ponúka sa však otázka, nakoľko sú kvalitné. Na kvalitu súčasnej architektúry možno nazerať samozrejme subjektívne, je však potrebné dodať, že úroveň sa zvyšuje a Praha sa približuje štandardu európskeho rozvoja.

Výstava New Face of Prague má ambíciu zmapovať obdobie od roku 1990 a poukázať na tie najvýznamnejšie realizácie a projekty, ktoré v tomto období vznikli. Nie je zameraná výlučne na odborné publikum, súčasnú architektúru Prahy chce komplexne predstaviť i širšej verejnosti. 

Nehlasované