Prihlásenie

Flexibilné riešenie dobíjania dáva zelenú elektromobilom

Flexibilné riešenie dobíjania dáva zelenú elektromobilom


  • Partneri v oblasti výskumu vyvinuli univerzálnu platformu umožňujúcu vodičom ovládať dobíjanie elektromobilov.

  • Nové riešenie má za cieľ urobiť dobíjanie pre vodičov použiteľnejším a vytvoriť prostredie, ktoré uľahčí zavádzanie elektromobilov po celom svete.   

  • Na riešení sa podieľajú firmy Volvo Car Corporation, Göteborg Energi, Viktoria Inštitút a Ericsson.  

 


Inovačný výskumný projekt, na ktorom sa podieľajú odborníci z niekoľkých odvetví, umožní Ericssonu (burza NASDAQ: ERIC) ponúknuť mobilnú konektivitu pre elektromobily a dať vodičom možnosť voliť a ovládať režim dobíjania vozidla.


Nová architektúra umožní vodičom ovládať dobíjanie vozidla behom jeho pripojenia k bežnej elektrickej zásuvke. Systém tiež naúčtuje náklady dobíjania na účet majiteľa vozidla. Vodič nastaví na konzole vo vnútri vozidla alebo na diaľku pomocou chytrého telefónu alebo tabletu čas a rozsah dobíjania.


Vozidlo potom komunikuje s rozvodnou sieťou prostredníctvom mobilnej siete a vykonáva dobíjanie podľa ceny elektriny v sieti, vďaka čomu znižuje užívateľovi náklady. Pre dodávateľov elektriny je koordinácia dobíjania vozidiel v celej rozvodnej sieti efektívnejšia a trvalo udržateľnejšia.


 


Tento koncept vyvinulo konzorcium firiem Volvo Car Corporation, Göteborg Energi (významný dodávateľ energie v západnom Švédsku), Ericsson a Viktoria Inštitút (neziskový výskumný inštitút informačných technológií), aby ponúklo ďalšie možnosti využitia v tejto oblasti.


Per-Åke Olsson, generálny riaditeľ Viktoria Inštitútu, vyhlásil: „ Naším cieľom je uviesť poznatky na trh v podobe inovácií. Nový koncept je úspešným príkladom spolupráce rôznych odvetví a skrýva veľký obchodný potenciál. Myslíme si, že tento projekt podporí celosvetové rozširovanie elektromobilov a tým pomôže spoločnosti smerovať k trvale udržateľnejšej mobilite.“


Firma Göteborg Energi sa zaujíma o digitalizáciu dobíjacej infraštruktúry a z toho vyplývajúce stratégie a možnosti. „Elektromobily sa stanú kľúčovým prvkom trvalo udržateľnej spoločnosti a chytrej rozvodnej siete. Snažíme sa uľahčiť dobíjanie elektromobilov a súčasne optimalizovať využitie rozvodnej siete,“ uvádza Lotta Brändströmová, generálna riaditeľka firmy Göteborg Energi.


V rámci projektu bol použitý elektromobil Volvo Electric C30, ktorý je v súčasnosti vyrábaný v menšom počte kusov pre leasingových zákazníkov v Európe, a bol vybavený vstavaným elektromerom a špeciálnym softwarom. Lennart Stegland, viceprezident divízie elektrických pohonných systémov firmy Volvo Car Corporation, vyhlásil: „Vychádzame z predpokladu, že vlastník elektromobilu by nemal byť nútený obetovať žiadnu z vlastností, ktorú očakáva od luxusného vozidla. Táto chytrá dobíjacia technológia určená pre všetky zásuvky, ktorá umožňuje platiť za dobíjanie prostredníctvom vlastného účtu za elektrinu, je vynikajúcim príkladom našej snahy urobiť všetko preto, aby zákazníkovi uľahčili každodenné použitie vozidla.“  


Podiel Ericssonu na výššie uvedenom projekte spočíva v pochopení a ovplyvnení spôsobu, akým účasné a budúce mobilné siete, služby a terminály budú môcť podporiť nové obchodné koncepty a spoločensky prospešné služby. Ericsson poskytuje skúsenosti s informačnými
a komunikačnými technológiami.


Paolo Colella, riaditeľ pre integráciu systémov a poradenstvo Ericssonu, dodáva: „ Nové riešenia tohto typu musia hladko a spoľahlivo koordinovať komunikáciu medzi viacerými zariadeniami navzájom i medzi ľuďmi a zariadeniami, pre ktoré sú ľudia i zariadenia v pohybe, a súčasne zabezpečiť bezpečné finančné transakcie. Našou úlohou je, aby táto komunikácia bola jednoduchá.“


Hlavné princípy projektu:  • Využiť existujúce mobilné siete a elektrickú rozvodnú sieť.

  • Mať v každom vozidle elektromer umožňujúce ovládať dobíjanie, či už okamžite alebo podľa plánu nastaveného vodičom, pričom náklady sa pripíšu na účet vodiča.

  • Flexibilný model, ktorý sa prispôsobí odlišným predpisom platiacimi v rôznych častiach sveta a podporia rôzne nové obchodné modely, přičom do niektorých z nich sa zapoja noví hráči, napr. poskytovatelia mobilných aplikácií.

  • Projekt financujú uvedení štyria partneri, kraj Västra Götaland a výskumná nadácia firmy Göteborg Energi.

Špeciálne vybavený elektromobil Volvo Electric C30 bude vystavený Ericssonom v pavilóne
č. 6 v LaFiře behom Svetového mobilného kongresu, ktorý sa bude konať v španielskej Barcelone v dňoch 27.–29. februára 2012.


 


Viac informácii o Viktoria inštitúte: http://www.viktoria.se


Viac informácii o Göteborg Energi: http://www.goteborgenergi.se


O spoločnosti Volvo Car Corporation: www.volvocars.com a www.youtube.com/volvocarsnews


Broadcast room: www.ericsson.com/broadcast_room


Ericsson je popredným medzinárodným dodávateľom telekomunikačných technológií a služieb. Prostredníctvom riešení fungujúcich v reálnom čase vytvárame prepojenú spoločnosť, ktorá nám vrtkým umožňuje študovať, pracovať a slobodnejšie žiť v trvalo udržateľných spoločnostiach po celom svete.


Našu ponuku tvoria služby, software a infraštruktúra informačných a komunikačných technológií určených telekomunikačným operátorom a iným odvetviam. V súčasnosti sa v sieťach od Ericssonu uskutočňuje viac ako 40% celosvetovej mobilnej komunikácie a naša spoločnosť zabezpečuje servis sietí zákazníkov s viac než 2 miliardami užívateľov.


Pôsobíme v 180 krajinách a zamestnávame viac než 100 000 pracovníkov. Ericsson bol založený v roku 1876 a sídli v Štokholme vo Švédsku. V roku 2011 boli tržby našej spoločnosti 226,9 miliárd švédskych korún (35 miliárd amerických dolárov). Ericsson je zapísaný na štokholmskej burze NASDAQ OMX a newyorskej burze NASDAQ.


www.ericsson.com 
www.twitter.com/ericssonpress
www.facebook.com/technologyforgood
www.youtube.com/ericssonpress

Nehlasované