Prihlásenie

S cílem zmapovat miliardu hvězd v naší Galaxii využívá Evropská kosmická agentura v projektu Gaia databázi InterSystems Caché

Vypuštění družice Gaia 19. prosince 2013 představuje významný krok k vytvoření trojrozměrné mapy vesmíru. Vysoce výkonný databázový systém Caché bude zpracovávat desítky tisíc datových objektů za sekundu

 

PRAHA, Česká republika, 16. ledna 2014 Společnost InterSystems, celosvětový poskytovatel pokročilých technologií pro průlomové aplikace, oznámila, že Evropská kosmická agentura ESA využívá vysoce výkonný databázový systém InterSystems Caché®, aby zajistila zpracování velkého objemu vědeckých dat v projektu Gaia. Cílem této kosmické mise je mapování naší Galaxie, a to s dosud nebývalou přesností.

 

Družice Gaia úspěšně odstartovala 19. prosince 2013. Jejím úkolem bude shromažďovat data o miliardě hvězd v naší Galaxii a vytvořit trojrozměrnou mapu vesmíru. Očekává se, že projekt Gaia přinese též nové informace o vzniku naší Galaxie.

 

Během pěti let Gaia provede 10 celkových pozorování vesmíru, při nichž bude s velkou přesností zaznamenávat polohu těles, jejich pohyby a změny v jasu. Gaia by měla objevit stovky tisíc nových nebeských těles, od planet mimo naši Sluneční soustavu až po hnědé trpaslíky. V naší Sluneční soustavě má Gaia nalézt až milion planetek a komet.

 

Kvůli velkému množství dat, které bude ESA shromažďovat a analyzovat, potřebuje tento projekt databázi s velmi vysokým výkonem. European Space Astronomy Centre, středisko ESA v Madridu, se proto rozhodlo využít databázi InterSystems Caché, která zpracovávání obrovského množství vědeckých dat z družice zvládne.

 

„S Caché získáme výrazně vyšší výkon a škálovatelnost, než by bylo možné s jinými databázovými systémy. Budeme moci přímo do Caché ukládat desítky tisíc Java objektů za sekundu a pořád budeme mít možnost používat SQL pro dotazování na data,“ říká William O’Mullane, manažer pro vědecké činnosti mise Gaia pro ESA,

 

„Mise Gaia je považována za největší projekt v astronomii, který se zabývá zpracováním dat. InterSystems Caché je schopný reagovat na potřeby nejnáročnějších projektů v oblasti velkých dat, která mají výjimečný objem, rychlost a navíc jsou velmi rozmanitá. Proto jsme potěšeni, že se ESA stala naším partnerem,“ říká regionální manažer InterSystems Iberia.

 

Aktuální informace o projektu Gaia a jeho postupu najdete na blogu agentury ESA: http://sci.esa.int/gaia/.

 

O Evropské kosmické agentuře (ESA)

Evropská kosmická agentura (European Space Agency, ESA) je tvořena 18 státy. Intelektuální a ekonomická spolupráce všech členů umožňuje agentuře ESA realizovat širší škálu aktivit a programů, než by si mohly dovolit členské státy jednotlivě. Cílem agentury ESA je vytvářet a uskutečňovat projekty v oblasti evropského vesmírného výzkumu a zajistit, že investice do vesmírných aktivit budou i nadále přínosem pro evropské občany. Další informace najdete na: www.ESA.int.

 

 

O společnosti InterSystems

Společnost InterSystems patří mezi světové softwarové lídry. Sídlí v Cambridge v americkém státu Massachusetts a má pobočky ve 25 zemích. InterSystems poskytuje pokročilé technologie pro průlomové aplikace. InterSystems Caché® je extrémně rychlý a masivně škálovatelný databázový systém. InterSystems Ensemble® je platforma pro rychlou integraci a vývoj propojitelných aplikací. InterSystems DeepSee® a InterSystems iKnow® jsou technologie umožňující provádět v reálném čase aktivní analýzu strukturovaných i nestrukturovaných dat. Více informací najdete na InterSystems.com.

 

 

V případě zájmu o další informace prosím kontaktujte:

 

PRAM Consulting s.r.o.

Zuzana Záhorová

E: zuzana.zahorova@pram.cz

T: +420 224 913 003

 

nebo

 

InterSystems B.V.

Iveta Přidalová

E: Iveta.Pridalova@InterSystems.com

 

Nehlasované