Prihlásenie

Globálni telekomunikační lídri dosiahli interoperabilitu v oblasti viacpásmovej technológie 5G NR

Globálni telekomunikační lídri dosiahli interoperabilitu v oblasti viacpásmovej technológie 5G NR

S cieľom úspešne spustiť komerčné 5G siete v roku 2019 otestovali popredné svetové telekomunikačné spoločnosti interoperabilné pripojenie pre viacerých dodávateľov, ktoré je kompatibilné s globálnym štandardom 5G New Radio (NR) 3GPP v tzv. non-standalone (NSA) verzii. V rámci verejnej demonštrácie boli naživo predvedené systémy 5G NR podporujúce nízke, stredné aj vysoké oblasti frekvenčného spektra s využitím predkomerčných základňových staníc Ericsson 5G NR a 5G NR UE prototypov od spoločnosti Qualcomm Technologies. 

 

Skupine popredných spoločností v oblasti telekomunikácií sa podarilo dosiahnuť dôležitý technologický míľnik na základe novo schváleného štandardu NSA 5G NR. Cieľom je úspešné spustenie komerčných 5G sietí v roku 2019.

 

Spoločnosti Ericsson a Qualcomm Technologies, Inc., dcérska spoločnosť Qualcomm Incorporated, v spolupráci s AT&T, NTT DOCOMO, Orange, SK Telecom, Sprint, Telstra, T-Mobile USA, Verizon a Vodafone predviedli interoperabilnú technológiu 5G NR v súlade so štandardom 3GPP. Verejné testovanie sa uskutočnilo v laboratóriu Ericsson vo švédskom meste Kista a vo výskumnom laboratóriu firmy Qualcomm v New Jersey v USA.

 

Úspešné demonštrácie ukazujú spoločnú silu zúčastnených firiem pri uskutočňovaní testov, ktoré sú prípravou na komerčné spustenie infraštruktúry a zariadení, vyhovujúcich štandardu 5G. Predkomerčné základňové stanice 5G NR od spoločnosti Ericsson a prototypy 5G NR UE od Qualcomm  Technologies umožnia operátorom vykonať testy naživo vo svojich vlastných sieťach.

 

Fredrik Jejdling, výkonný viceprezident a riaditeľ pre oblasť sietí v spoločnosti Ericsson, hovorí: „Dosiahnutie tohto míľniku je založené na našich dlhoročných výskumoch a vývoji technológie 5G, ako aj smerovaní a prispievaní k štandardizácii činností. Úzka spolupráca s našimi kľúčovými partnermi na včasných skúškach a zdokonalení nášho globálneho portfólia nám umožnia priniesť technológiu, kompatibilnú so štandardmi v prospech našich zákazníkov a ich zákazníkov."


„Dosiahnutie interoperability viacerých hráčov, založenej na globálnom štandarde 5G NR, je skutočným dôkazom nášho stabilného vedúceho postavenia v oblasti 5G, ktoré je zásadným prínosom pre štandard 3GPP a smeruje k spusteniu komerčných sietí a zariadení, kompatibilných so štandardom 5G, od roku 2019,“ povedal Cristiano Amon, výkonný viceprezident spoločnosti Qualcomm Technologies. „Podobne ako pri 3G a 4G sieťach sme radi, že spolupracujeme so spoločnosťou Ericsson ako lídrom priemyslu, ktorý urýchľuje cestu k celosvetovému spusteniu 5G sietí."


Testovanie vývoja interoperability vzduchom (IODT) bolo vykonané pre dátové spojenia, pracujúce v pásmach 3,5 GHz a 28 GHz. Tieto pásma, ktoré boli len nedávno štandardizované, sú základnými stavebnými prvkami technológie 5G NR.

 

Na svetovom mobilnom kongrese (World Mobile Congress) v roku 2017 sa vedúci predstavitelia telekomunikačného priemyslu  celého sveta zaviazali urýchliť vývoj 5G NR pre rozsiahle testovanie a nasadenie. Následne v marci 2017 partnerský projekt 3GPP schválil pracovný plán na urýchlenie vývoja špecifikácií NSA 5G NR o šesť mesiacov a koncom decembra 2017 bol na plenárnom zasadnutí 3GPP RAN v portugalskom Lisabone schválený ako štandard. To pomôže pri plnení rastúcich požiadaviek na pripojenie pre zdokonalené mobilné širokopásmové služby, ako sa píše aj v najnovšom vydaní správy Ericsson Mobility Report.

Priemerné hodnotenie: 5 (1 vote)