Prihlásenie

Malware WannaCry spôsobil škody za vyše 4 miliardy dolárov

Malware WannaCry spôsobil škody za vyše 4 miliardy dolárov

Polročný bezpečnostný prehľad demonštruje dôležitosť investícií do kybernetickej bezpečnosti                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               

Spoločnosť Trend Micro, celosvetový líder v oblasti bezpečnostných riešení, nedávno vydala svoj pravidelný Polročný bezpečnostný report: Cena za útok. Ten ukazuje na konkrétne hrozby z prvej polovice roka 2017, které naďalej narúšajú a znepríjemňujú IT plánovanie. Podniky čelia zvyšujúcemu sa počtu útokov ransomware, útokom prostredníctvom firemných e-mailov (Business email compromise – BEC), útokom s využitím Internet of Things (IoT), a najnovšie zápasia ešte aj s hrozbou kybernetickej propagandy.

 

V priebehu prvej polovice roka odhalila spoločnosť Trend Micro viac ako osemdesiat miliónov útokov ransomvéru a viac ako tritisíc pokusov o útoky pomocou firemných e-mailov (BEC). Trend Micro teda zdôrazňuje potrebu zvýšenia dôležitosti počítačovej bezpečnosti. Nedávna analýza výskumnej agentúry Forrester[1] ukázala, že aj napriek rastúcemu pomeru IT budgetu investovaného do bezpečnosti nie sú prostriedky alokované tak, aby reagovali na vzrastajúci počet hrozieb, ktorým dnešné firmy čelia.

 

„Firmy by mali vopred vyčleniť finančné prostriedky na zaistenie účinnej bezpečnosti, pretože následná cena za prelomenie ochrany bezpečnosti je mnohokrát vyššia, ako môže budget firmy uniesť,” povedal Max Cheng, chief information officer v spoločnosti Trend Micro. „Väčšina kybernetických útokov proti podnikom je celosvetovo stále horúcou témou. Tento trend bude zrejme pokračovať aj po zvyšok roka 2017. Základom pre zaistenie úspechu je to, aby firmy prestali vnímať digitálnu bezpečnosť iba ako ochranu informácií, ale ako investíciu do „šťastnej“ budúcnosti firmy.”

 

V apríli a v júni zasiahli útoky ransomvérov WannaCry a Petya tisícky spoločností z rôznych odborov po celom svete. Celosvetové straty po útokoch, vrátane následného zníženia produktivity a nákladov na zisťovanie rozsahu škôd, sa vyšplhali na takmer 4 miliardy amerických dolárov. Podľa FBI navyše útoky prostredníctvom firemných e-mailov (BEC) zvyšujú celkovou čiastku strát na 5,3 miliardy dolárov.

 

Ako prieskum spoločnosti predpovedal, od januára do júna došlo k nárastu útokov na Internet vecí (Internet of things), ako aj k šíreniu kybernetickej propagandy. V spolupráci s univerzitou v Miláne Politecnico di Milano (POLIMI) Trend Micro ukázalo, že je možné hacknúť priemyslové roboty a spôsobiť tak rozsiahle finančné škody a zníženie produktivity danej firmy. To dokazuje, že inteligentné továrne si nemôžu dovoliť odmietnuť význam zabezpečenia týchto pripojených zariadení. So vzostupom kybernetickej propagandy sa zvyšuje aj zneužívanie sociálnych médií.

 

Vzhľadom na nástroje, které sú k dispozícii na čiernych trhoch, ako je šírenie Fake News alebo negatívna publicita, pôsobia vážne finančné následky podnikom, ktorých povesť a značka sú poškodené práve kybernetickou propagandou.

 

Trend Micro XGen™ zabezpečení ponúka proaktívnu ochranu a vedenie s medzigeneračným prístupom k ochrane pred hrozbami pre firmy, ktoré by tieto rastúce hrozby mohli postihnúť. Typy útokov, ktoré prišli počas prvej polovice roka, sú iba pomyselnou špičkou ľadovca toho, čo nás pravdepodobne čaká. Kybernetickí zločinci sú vo svojich útokoch stále vynaliezavejší a firmy by mali byť pripravené.

 

Celú správu si môžete prečítať tu: https://www.trendmicro.com/vinfo/us/security/research-and-analysis/threat-reports/roundup/the-cost-of-compromise

 

 

O spoločnosti Trend Micro

Trend Micro Incorporated je celosvetový líder v oblasti riešení internetovej bezpečnosti, ktorý pomáha zaistiť bezpečný svet pre výmenu digitálnych informácií. Inovatívne riešenia značky Trend sprístupňujú koncovým užívateľom, organizáciám i štátnym inštitúciám viacvrstvovú dátovú bezpečnosť pre ochranu informácií na serveroch, koncových bodoch, v prostredí cloudov a sietí. Všetky naše produkty  spolu bezproblémovo fungujú, zdieľajú informácie o bezpečnostných hrozbách a poskytujú tak komplexnú ochranu pred hrozbami s centralizovaným prehľadom a kontrolou. Výsledkom je lepšia, rýchlejšia ochrana. S vyše 5 000 zamestnancami vo viac ako 50 krajinách sveta a najmodernejšou bezpečnostnou infraštruktúrou umožňuje spoločnosť Trend Micro organizáciám bezpečnú cestu ku cloudu. Viac informácií nájdete na TrendMicro.com.  

 

 

[1] Jeff Pollard, Security Budgets 2017: Increases Help But Remain Reactionary, Benchmarks: The S&R Practice Playbook (Forrester, 2016).

 

Nehlasované