Prihlásenie

Zapnite si 5G: Ericsson dokončil 5G Platformu pre operátorov

Zapnite si 5G: Ericsson dokončil 5G Platformu pre operátorov

Ericsson predstavuje komerčný 5G softvér pre rádiové a chrbticové siete, ktorý umožní operátorom spustiť 5G už koncom tohto roka. Zároveň rozvíja svoju ponuku technológie Distributed Cloud, určenej na optimalizáciu aplikácií naprieč rôznymi miestami, čím sa znižuje latencia a zvyšuje sa bezpečnosť a odolnosť aplikácií využívajúcich 5G. Rozširuje aj portfólio rádiovej technológie a podporuje plynulý prechod zo 4G na 5G.

 

Spoločnosť Ericsson (NASDAQ: ERIC) dokončuje pripravenosť operátorov na 5G rozšírením svojej 5G Platformy o nové riešenia pre rádiovú a chrbticovú sieť.

 

Spoločnosť v týchto dňoch uvádza na trh komerčný softvér pre 5G Radio Access Network (RAN), vychádzajúci z nedávno schváleného štandardu 3GPP 5G New Radio (NR). Zároveň predstavuje aj novú kategóriu produktov pre rádiovú technológiu s názvom Street Macro - nový typ vysielačov, ktorý rieši potrebu operátorov rásť v mestách s obmedzeným počtom dostupných vysielacích bodov.

 

Ericsson rozširuje svoju ponuku 5G Core System o nové možnosti podpory technológie 5G NR a rozširuje tiež riešenie Distributed Cloud, aby využil príležitosti na rast, ktoré predstavujú nové prípady použitia 5G.  

 

Svoju 5G Platformu Ericsson predstavil vo februári 2017 a doplnil ju v septembri toho istého roka. Pozostáva z 5G jadra, rádia a transportných portfólií, ako aj z prevádzkových služieb,  (OSS), riadiacich služieb (BSS), sieťových služieb a zabezpečenia.

 

Fredrik Jejdling, výkonný viceprezident a riaditeľ pre sieťové služby v spoločnosti Ericsson, hovorí: „Prevádzkovatelia, ktorí chcú zaviesť technológiu 5G medzi prvými, majú už tento rok k dispozícii to najdôležitejšie pre spustenie sietí 5G. S našou rozšírenou platformou získajú efektívnejšie siete, ako aj príležitosti na vytváranie nových zdrojov príjmov z novovznikajúcich spotrebiteľských a priemyselných prípadov použitia.“


Giovanni Ferigo, riaditeľ pre technológie v spoločnosti TIM, hovorí: „Ericsson je významným činiteľom, umožňujúcim naše 5G inovatívne aktivity, ktoré prebiehajú v niekoľkých mestách v Taliansku. V decembri minulého roka – čo je talianske prvenstvo – sme v meste Turín spoločne aktivovali 5G NR bunku, pracujúcu na vysokých frekvenciách a dosiahli sme rýchlosť viac ako 20 Gb/s. Tešíme sa na testovanie nových riešení od spoločnosti Ericsson, ktoré prispejú k vyriešeniu širokej škály prípadov použitia, na ktorých pracujeme.“

 

Tchung-sü Čang, riaditeľ Výskumného inštitútu China Mobile Research, hovorí: „Plánovaná sieť spoločnosti China Mobile s názvom NovoNet bude vybudovaná na viacvrstvovej technológii Telecom Integrated Cloud (TIC). Riešenie Ericsson Distributed Cloud je zosúladené s platformou TIC s víziou vytvoriť jednotné cloudové riešenie pre rýchle inovácie v aplikáciách, využívajúce plnú koordináciu, automatizáciu a umožňujúce používanie viacerých cloudov.“

 

5G softvér - umožňuje priekopníkom na trhu spustiť 5G


Softvér spoločnosti Ericsson pre 5G rádiovú sieť, ktorý bude k dispozícii vo štvrtom kvartáli 2018, poskytuje viacpásmovú podporu pre globálne nasadenie. Umožní prevádzkovateľom využívať nové frekvenčné spektrum, akonáhle bude dostupné.

 

Softvér pre 5G rádiovú sieť, ktorého dokončenie Ericsson oznámil v týchto dňoch, dopĺňa už spustené základné pásmo a 5G rádiovú technológiu. Operátori môžu jednoducho aktivovať svoje 5G siete a podniknúť prvé kroky s komerčnými 5G funkciami a novými aplikáciami využívajúcimi najmodernejšie mobilné širokopásmové služby.

 

Spustenie bude efektívne zabezpečovať potreby rastúcej dátovej prevádzky a umožní prístup k multimediálnemu obsahu, ako je streamovanie 4K/8K videí a virtuálna/rozšírená realita. Podľa najnovšej ekonomickej štúdie spoločnosti Ericsson o vylepšenom mobilnom širokopásmovom pripojení budú náklady na gigabajt vďaka prechodu na 5G desaťkrát nižšie ako pri 4G, využívanom v súčasnosti.

 

Ponuku rádiovej technológie dopĺňa komerčný softvér pre 5G jadro, optimalizovaný pre 5G priepustnosť, kapacitu siete a škálovateľnosť. Riešenia Packet Core a Unified Data Management spoločnosti Ericsson prinesú v priebehu roka 2018 zlepšenie s cieľom efektívne podporovať 5G služby. Tieto riešenia môžu byť ďalej vylepšované novými funkciami v súlade s vývojom štandardu 3GPP 5G.

 

Ericsson Distributed Cloud - rýchlejší rast 5G a internetu vecí


Ericsson tiež vyvíja svoju ponuku technológie Distributed Cloud pre nasadenie aplikácií v cloude na rôznych miestach - centrálnych, distribuovaných a okrajových. Technológia Distributed Cloud, navrhnutá a riadená ako jedno riešenie, zlepšuje latenciu, bezpečnosť a odolnosť a spĺňa regulačné požiadavky pre prípady použitia využívajúce 5G. Ericsson Distributed Cloud kombinuje to najlepšie z telekomunikačných a cloudových technológii, čo umožní využívať siete ako otvorené cloudové platformy pre akékoľvek účely, vrátane telekomunikačných, spotrebiteľských a podnikových aplikácií.

 

Ako súčasť technológie Ericsson Distributed Cloud bude spoločnosť podporovať nasadenie nezávislých hardvérových riešení od viacerých dodávateľov. Vďaka rýchlo nasaditeľnému otvorenému telekomunikačnému softvéru pre vzdialené aktualizácie a prevádzku prináša spoločnosť Ericsson softvérovú infraštruktúru (SDI) na hraničné vysielacie body. Na podporu efektívneho nasadenia  cloudových aplikácií Ericsson zároveň rozširuje ponuku s podporou dátových kontajnerov v infraštruktúre distribuovaného cloudu.

 

Rozšírené rádiové portfólio podporuje hladký vývoj zo 4G na 5G


Ako novú vrstvu medzi makro- a mikro-vrstvou Ericsson pridáva novú kategóriu produktov pre rádiovú technológiu pre mestá s názvom Street Macro. Tieto vysielače sa budú nachádzať na fasádach budov, kde napriek malým rozmerom budú disponovať dostatočným výkonom na zabezpečenie požadovanej kapacity a pokrytia siete.

 

Okrem toho spoločnosť predstavila aj nové rádiové produkty podporujúce technológiu Massive MIMO. Tieto produkty umožňujú plynulý prechod zo 4G na 5G a riešia potrebu zvýšenej kapacity a zároveň zjednodušujú používanie s cieľom širšieho uplatnenia.

 

Všetky inštalované základňové vysielače v rámci technológie Ericsson Radio System  dodané od roku 2015 budú vďaka vzdialenej inštalácii softvéru kompatibilné so štandardom 5G NR.

Ed Gubbins, analytik pre Global Telecom Technology & Software v spoločnosti GlobalData, povedal: „Kombinácia nových produktov spoločnosti Ericsson a podpory 5G pre vysielače, ktoré už boli rozmiestnené v teréne, poskytne operátorom prístup k veľmi širokému a flexibilnému 5G portfóliu. Budú schopní rýchlo sa dostať k vylepšenému mobilnému širokopásmovému pripojeniu a zamerať sa na nové príležitosti s priemyselnými aplikáciami.“


Roberto Kompany, analytik v spoločnosti Analysys Mason, hovorí: „Medzi najdôležitejšie predpoklady, ktoré musia operátori poskytnúť pre 5G prípady použitia ako je rozšírená realita a autonómne vozidlá, patrí znížená latencia, lepšia priepustnosť, vyššia bezpečnosť, spoľahlivosť a súlad s predpismi. Riešenie Distributed Cloud, ktoré umožňuje flexibilnú technológiu tzv. cloud computing, ukladanie a vytváranie sietí na centrálnych, regionálnych a hraničných bodoch a ktoré je možné bez problémov riadiť, je dôležitou súčasťou 5G platformy.“

Nehlasované