Prihlásenie

Farebné diamanty sa vyšplhali na nové maximum, záujem o investičné šperky rastie

Farebné diamanty sa vyšplhali na nové maximum, záujem o investičné šperky rastie

Ceny najkvalitnejších ružových diamantov podľa agentúry Reuters vykazujú od roku 2005 priemerný rast o 14%. Analytici sa ale zhodujú, že ceny porastú ešte rýchlejšie. Austrálsky dol Agryle, ktorý produkuje cez 90% všetkých ružových diamantov, má byť kvôli klesajúcej vyťaženosti uzatvorený už v roku 2021. Podľa Fancy Color Diamond Indexu najväčší rast posledný rok zaznamenali modré diamanty. Za tohtoročný prvý štvrťrok sa zhodnotili o 1,9% a medziročne o 5,7%.


 Extrémna vzácnosť a rastúci dopyt


O investičné klenoty s farebnými diamantmi je nebývalý záujem. Hlavným dôvodom je dlhodobý rast cien. Na popularite majú podiel aj čoraz častejšie správy o dražbách, počas ktorých zmenili majiteľa najhodnotnejšie klenoty v tejto kategórii. Za uplynulý rok sa najviac zvýšila cena modrých diamantov. V dlhodobom horizonte sa však veľmi dobre darí všetkým žiadanejším farbám. Podľa Fancy Color Diamond Indexu počas uplynulých 8 rokov cena modrých vzrástla o 70%, žlté sa zhodnotili o 90% a ružové dokonca o 180%. „Súčasný dopyt po ružových diamantoch výrazne prevyšuje ponuku. Väčšina týchto extrémne vzácnych kameňov býva rezervovaná ešte pred vyťažením. Získanie ružových diamantov je pre klenotníkov veľmi ťažké a vyžaduje veľmi dobré kontakty po celom svete. ALO diamonds je jedno z mála klenotníctiev, ktoré do investičných šperkov zasadzuje žlté, modré, zelené a ružové diamanty. Boli sme vôbec prví, ktorí na Slovensku a v Česku predstavili šperk s prírodne ružovým diamantom," uvádza Alojz Ryšavý, klenotník a majiteľ ALO diamonds, ktorý obchoduje s diamantmi na svetových burzách už viac než 20 rokov a špecializuje sa na výrobu investičných klenotov.

 

Farebné diamanty sú frekvenciou výskytu ozajstné výnimky. „Len jeden z 10 000 vyťažených diamantov je farebný. Aby ste získali modrý diamant, musíte vyťažiť 200 000 diamantov," dodáva Alojz Ryšavý.

 

Ceny ružových diamantov porastú ešte rýchlejšie

Trh s ružovými diamantmi sa musí v najbližších štyroch rokoch vysporiadať s obmedzovaním dodávok drahokamov na iba 10% súčasného množstva. Investori, obchodníci, klenotníci aj výrobcovia investičných šperkov z celého sveta upínajú pozornosť k západnej Austrálii, kde sa nachádza kľúčová baňa Argyle. Baňa je otvorená od roku 1983 a v poslednej dobe produkuje stále menej diamantov. Ťažobná spoločnosť Rio Tinto preto plánuje jej zatvorenie už v roku 2021. „Rastúci dopyt a znižujúca sa produkcia v dohľadnej dobe neodvratne zrýchli rast cien ružových diamantov. Podobný vývoj už zaznamenávajú tanzanity, ktorých jediné náleziská produkujú stále menej kameňov a v rámci niekoľkých rokov sa počíta s ukončením ťažby," dodáva Alojz Ryšavý.

 

Investovať sa dajú státisíce aj milióny eur

Súčasný rekord v kategórii najdrahšie vydražený šperk na svete drží od tohtoročného apríla ružový diamant Pink Star zasadený do veľmi jednoduchého prsteňa. Kupec za tento investičný klenot zaplatil takmer 72 miliónov eur.

Nehlasované