Prihlásenie

Celosvetový predaj diamantových šperkov zostáva na úrovni 80 miliárd dolárov. Predaj na Slovensku sa rapídne zvýšil

Celosvetový predaj diamantových šperkov zostáva na úrovni 80 miliárd dolárov. Predaj na Slovensku sa rapídne zvýšil

Celosvetový záujem o diamantové šperky sa už 4 roky po sebe drží na historických vrcholoch s tržbami 80 miliárd dolárov. Na porovnanie, medzi rokmi 2009 a 2016 tržby vzrástli v priemere o 3,1%. Uvádza to posledná štúdia baníckej spoločnosti De Beers. Podľa najväčšieho československého klenotníctva ALO diamonds, záujem o diamantové šperky v našich krajinách za posledné roky vzrástol o necelú štvrtinu, a tak sa približujeme k západným diamantovým veľmociam. Vo svete, a rovnako aj na Slovensku, pribúdajú ženy, ktoré si šperky kupujú samy. Ide o najmä moment prvého diamantu v živote.

 

Nový trend: ženy si šperky čoraz častejšie kupujú samy

Zaujímavým trendom je rast tržieb za diamantové šperky, ktoré si ženy kupujú samy. Podľa marketingového riaditeľa De Beers Stephena Lussiera tieto nákupy tvoria už tretinu všetkých predajov diamantových klenotov v USA, zatiaľ čo pred rokom 2008 tvorili len štvrtinu. Podľa De Beers tržby americkým klenotníkov navyšujú tiež millennials (mladí ľudia do 34 rokov), ktorí si šperky tiež vo veľkej miere kupujú sami. „Rovnaký trend môžeme pozorovať na Slovensku aj v Česku. Ženy, ktoré si pre seba kupujú diamantové šperky, boli v minulosti výnimkami. Dnes v našich butikoch tvoria veľkú časť zákazníkov. Jedná sa najmä o mladšie ženy, ktoré si zaobstarávajú prvý diamantový šperk v živote. Rovnako ako na západe ide o určitý životný míľnik. Nezanedbateľným dôvodom je aj celosvetový trend odsúvania sobáša na neskôr," dodáva Alojz Ryšavý, klenotník a majiteľ ALO diamonds.

 

USA hlási najvyššie tržby v histórii

Najväčší trh s diamantovými šperkami zostáva v USA, kde sa predáva zhruba polovica všetkých diamantových šperkov na svete. Rok 2016 priniesol Spojeným štátom historický rekord. Výnosy v tomto segmente prvýkrát prekročili 40 miliárd dolárov. Medziročne to predstavuje nárast o 4,4%. Vďaka tomu je USA najrýchlejšie rastúcim trhom. Podľa De Beers, najväčšej diamantovej ťažobnej spoločnosti na svete, stojí za zvýšeným záujmom Američanov nárast miezd, nové pracovné pozície a stabilita na burze.

 

 Pozitívne údaje sa očakávajú aj v roku 2017

De Beers očakáva, že globálny dopyt po diamantových šperkoch bude mierne rásť aj v roku 2017. Dominovať budú Spojené štáty a tržby budú rásť aj v Číne či Indii. „Rozprávam sa s obchodníkmi na najznámejších svetových burzách, ktorí si chvália rastúci predaj a naďalej očakávajú rovnaký vývoj. Na trhoch vládne optimizmus," dodáva Alojz Ryšavý, ktorý s diamantmi obchoduje už viac než 20 rokov. Menová reforma v Indii, kde uplynula platnosť dvoch bankoviek najvyššej hodnoty, spôsobila podľa De Beers menej závažné problémy, ako sa očakávalo. Dopyt po diamantoch sa vrátil na normálne hodnoty v prvom štvrťroku po krátkodobých výkyvoch.

 

Slováci kupujú aj šperky so vzácnymi farebnými diamantmi

Podľa predaja diamantov ALO diamonds, Slováci každým rokom navyšujú objem nákupov diamantových šperkov. Záujem výrazne vzrástol pri klenotoch s veľmi vzácnym prírodným sfarbením diamantov. „Slováci kupujú cenné šperky s diamantmi ako spoľahlivý dlhodobý investičný nástroj. Záujem vzrástol na takú úroveň, že do investičných šperkoch zasadzujeme aj žlté, modré, zelené a ružové diamanty. Cena týchto kameňov rastie najrýchlejšie vďaka ich vzácnosti. Len jeden z 10 000 vyťažených diamantov je farebný. Ružové diamanty sa za posledných osem rokov zhodnotili takmer na trojnásobok," dodáva Alojz Ryšavý.

 

 

Nehlasované
Celosvetový predaj diamantových šperkov zostáva na úrovni 80 miliárd dolárov. Predaj na Slovensku sa rapídne zvýšil