Prihlásenie

Ceny farebných drahokamov stále prudko stúpajú

Ceny farebných drahokamov stále prudko stúpajú

Najpopulárnejšie drahokamy sa za posledných 10 rokov zhodnotili až o stovky percent. Z kategórie farebných drahých kameňov najvýraznejšie rástli ceny turmalínov, smaragdov a rubínov. Jedným z dôvodov rastúcich cien je sklamanie z výnosov klasických investičných nástrojov či minimálne úroky v bankách. To je príčinou, prečo stále viac ľudí ukladá svoje dlhodobé úspory do investičných šperkov. Najvzácnejšie drahé kamene osádza do investičných klenotov viac ako 20 rokov klenotníctvo ALO diamonds.

Turmalín: hodnotný kameň mnohých farieb

Podľa spoločnosti Gemval, ktorá sa špecializuje na ohodnocovanie drahých kameňov, vyskočili ceny turmalínov za posledných 10 rokov o úctyhodných 213%. Turmalín sa vyskytuje v širokej škále farieb a nezriedka sa kvôli tomu zamieňa s inými kameňmi. Farebné varianty turmalínov majú rozdielnu hodnotu. „Najvzácnejším a najcennejším turmalínom je tyrkysovo neónový paraíba turmalín, ktorý bol objavený na severovýchode Brazílie až v roku 1989. Veľmi kvalitné kusy o váhe 3 až 5 karátov dosahujú aj cien vyše 10 000 dolárov za karát, a sú tak drahšie ako najkvalitnejšie biele diamanty rovnakej váhy," hovorí Alojz Ryšavý, klenotník a majiteľ ALO diamonds, ktorý s drahými kameňmi na svetových burzách obchoduje už viac ako 20 rokov.

Ceny smaragdov za posledné 4 roky vyskočili o 131%

Smaragdy sa ťažili v Egypte už okolo roku 330 pred našim letopočtom. Sila ich príťažlivosti sa odvtedy nezmenila. Ceny smaragdov za posledných 10 rokov podľa spoločnosti Gemval vzrástli o 139%. Hodnota týchto drahých kameňov veľmi výrazne vyskočila počas posledných štyroch rokov. Cenový skok medzi rokom 2013 a 2017 činí 131%. Smaragdy sú známe veľmi častým výskytom malých praskliniek, ktoré nemajú výrazný vplyv na ich cenu. Naopak bývajú charakteristickým znakom pre rozoznanie pravých prírodných smaragdov od napodobenín.

 

Dodávky kvalitných rubínov stagnujú

Rubíny patria medzi najžiadanejšie drahé kamene. Ich dodávky na svetové trhy sú ale kvôli nedostačujúcej ťažbe dlhodobo nestabilné. Podľa ťažobnej spoločnosti Mustang Resources ceny rubínov za posledných 8 rokov stúpli o 63%. Podľa dát spoločnosti Gemval tieto výrazne červené kamene sa za posledných 10 rokov zhodnotili o 59%. Podľa Mustang Resources dopyt po týchto kameňoch rastie stále rýchlejšie, a to najmä v Ázii. „Rubínov je na svetových trhoch nedostatok. Kvalitné rubíny nad 5-karátov sú veľmi vzácne a často dosahujú vyšších cien než diamanty. V roku 2016 sa nám podarilo osadiť do investičného šperku a doviesť do Česka 22-karátový rubín. Takto veľký kameň nebol dovtedy verejne predstavený v Čechách ani na Slovensku," dodáva Alojz Ryšavý.

 

Zafíry sa kedysi ťažili aj v Jezerských horách

Zafír je známy vďaka sýto modrému sfarbenie. Vyskytuje sa ale tiež v žltých, ružových, oranžových, lososových, purpurových aj zelených odtieňoch. Podľa spoločnosti Gemval ceny zafírov za posledných 10 rokov vzrástli o 38%. Zafíry sa kedysi ťažili aj v Jezerských horách v Česku. Jedny z najväčších zafírov na svete má aj Svätováclavská koruna. Niekoľko z nich má váhu cez 200-karátov a najväčší váži dokonca viac ako 300 karátov. Najžiadanejšie zafíry sú oslnivo modré alebo lososové, ktorým sa hovorí padparadscha.

 

Nehlasované