Prihlásenie

Vydražili smaragdový prsteň Rockefellerovcov Cena za karát prekonala doterajší rekord

Vydražili smaragdový prsteň Rockefellerovcov   Cena za karát prekonala doterajší rekord

Svet šperkov a drahých kameňov zažil nový svetový rekord. Prsteň s výnimočným 18-karátovým smaragdom, známym ako Rockefellerov smaragd, prepísal historicky najvyššiu vydraženú cenu za jeden karát na 305 000 USD. V aukčnej spoločnosti Christie's v New Yorku prsteň s drahokamom vydražil kupec za 5,5 milióna dolárov (5 miliónov eur), čím sa prekonal doterajší rekord 280 000 dolárov za karát.

 

Veľký a zároveň dokonale čistý smaragd je absolútnou raritou

Rockefellerov smaragd je výnimočný vďaka kombinácii veľkosti, dokonalého výbrusu, sýto zelenej farby a čistoty. Podľa gemológov pochádza z náleziska v Kolumbii, ktoré dodáva na svetové trhy tie najhodnotnejšie smaragdy. „Niektoré smaragdy obsahujú rôzne inklúzie, mikroskopické dutinky a praskliny, ktoré nemusia byť vždy viditeľné voľným okom. Tým, ktoré majú inklúzií viac, sa niekedy hovorí zelený ľad. Veľkých čistých smaragdov je naozaj veľmi málo. Preto má Rockefellerov smaragd tak vysokú hodnotu," uvádza Ivo Weber, odborník na drahé kamene a riaditeľ výroby ALO diamonds. „Najhodnotnejšie a najkrajšie smaragdy pochádzajú z Kolumbie a práve tie používame aj my v ALO diamonds. Najčastejšie ich osádzame do investičných šperkov. Kamene špičkovej kvality s hmotnosťou nad jeden karát sa zhodnotili za ostatných päť rokov približne o 160%, čo prispieva k ich atraktivite," dodáva Ivo Weber.

 

Rockefellerov smaragd bol pôvodne súčasťou brošne

Vzácny smaragd kúpil v roku 1930 John D. Rockefeller Junior ako súčasť brošne pre svoju manželku. Po jej smrti boli kamene z brošne rozdelené medzi ich deti. 18-karátový smaragd dostal David Rockefeller, ktorý ho nechal osadiť do platinového prsteňa ozdobeného menšími diamantmi.

 

Brošňa Elizabeth Taylorovej

Historicky najdrahším vydraženým smaragdovým šperkom je brošňa Elizabeth Taylorovej s 23-karátovým smaragdom, ktorá bola predaná koncom roka 2011 za rekordných 6,6 milióna dolárov (vtedy zhruba 5 miliónov eur). Brošňa doteraz držala aj rekord v cene za jeden karát (280 000 dolárov, vtedy približne 200 000 eur). Rekrod v utorok prekonal Rockefellerov smaragd, ktorý posunul sumu na 305 000 dolárov (približne 270 000 eur). Svetovo najdrahším vydraženým klenotom zostáva jednoduchý investičný prsteň so 60-karátovým ružovým diamantom Pink Star. Nový majiteľ ho vydražil tento rok v apríli v prepočte za 67 miliónov eur.

 

Nehlasované
Vydražili smaragdový prsteň Rockefellerovcov   Cena za karát prekonala doterajší rekord