Prihlásenie

Cíťte sa fresh aj počas zimy

Cíťte sa fresh aj počas zimy

Počas zimy váš organizmus dostáva poriadne zabrať. Príčinou nie sú len náhle zmeny teplôt, ale aj sviatky, ktoré môžu predstavovať veľmi hektické obdobie. Vianočné nákupy, novoročné hostiny, čas zimných dovoleniek. Nezabúdajte na svoje zdravie ani počas zimných mesiacov! Prinášame niekoľko tipov ako na to.

 

Vo forme a plný energie

Sezóna šalátov je už dávno preč a nastupujú tradičné zimné jedlá, po ktorých sa cítite zbytočne preplnení. Ste jedným z tých , ktorý si chcú udržať peknú líniu a cítiť sa sviežo aj počas zimných mesiacov? „Nastavte si jedálniček, ktorý bude obsahovať ľahšie pokrmy plné živín a vitamínov, naopak vynechajte mastné kalorické jedlá. Zvýšte príjem ovocia a zeleniny, ktoré napomáha k rýchlejšiemu tráveniu a zásobuje telo vitamínmi, vodou a živinami. Nezabudnite to celé podčiarknuť dostatočným pohybom, ktorý by ste nemali vynechať ani počas sviatkov. Nemusí to byť záťažový tréning vo fitness. Vyskúšajte rodinnú lyžovačku alebo príjemné prechádzky v snehu.“ vysvetľuje JUDr. Jana Venhartová, zástupkyňa Potravinárskej komory Slovenska. 

 

Sviatky, práca, rodina, domácnosť ... ste v jednom kole a neviete si nájsť chvíľu pre seba? Nestresujte sa! 100 % džúsy a pýre sú jednoznačne tým správnym riešením. Jediným nápojom dodáte telu veľa potrebných vitamínov a môžete tak nahradiť až 1 porciu ovocia alebo zeleniny.

 

 Hostina

Chystáte sa pohostiť svojich priateľov? Pripravte im pokrmy, ktoré sú nielen chutné, ale taktiež bohaté na vitamíny a prospešné pre organizmus. „Určite siahnite po koreňovej zelenine, ktorú viete konzumovať na sto spôsobov, tak v surovej ako aj v tepelnej forme. Je skvelá ako príloha k hlavnému jedlu a kvalitné zeleninové vývary sú dôležitým prvkom stravy. Nevylučujte ani tradičné suroviny našich starých mám ako sú zemiaky, kapusta, kel, červená repa a strukoviny. Tie sa dajú rafinovane kombinovať na prípravu polievok, ale aj zaujímavých hlavných pokrmov. Ovocie voľte napr. jablká a hrušky, prípadne citrusy, ktoré sú bohaté na vitamíny,“ odporúča MUDr. Peter Minárik, PhD.

 

Zimné radovánky

Prišiel čas dovoleniek a vy máte konečne čas na svoju rodinu a priateľov. Či už sa chystáte na lyžovačku sánkovačku alebo pobyt v horách, nenechajte si pokaziť tieto jedinečné chvíle nečakanou chorobou. Posilnite svoju imunitu! Ovocie a zelenina je tou správnou voľbou. Podľa odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) by sme denne mali prijať až 5 porcií ovocia a zeleniny. Zabaľte si preto na cestu potrebnú dávku vitamínov v podobe 100 % džúsu alebo pyré. 

 

Priemerné hodnotenie: 5 (1 vote)