Prihlásenie

Džúsy v našom jedálničku – hrajú väčšiu rolu, ako si myslíme

Džúsy v našom jedálničku – hrajú väčšiu rolu, ako si myslíme

O džúsoch sa už čo to popísalo. Sú populárne najmä v letnom období, kedy každý po nich siahne ako po osviežení v horúcich dňoch. Ideálne s troma kockami ľadu a na slamku. Majú však aj dôležitejšiu úlohu pre organizmus, ako letný nápoj na piknik alebo k bazénu. Aký? O tom sa porozprávame s MUDr. Petrom Minárikom, PhD., expertom kampane „Džúsy a pyré – vitamíny v SMART forme“.

 

Džúsy by mali mať v našich životoch dôležitejšiu úlohu, ako si uvedomujeme. Môžete to priblížiť?

Z hľadiska správnej životosprávy môžeme do svojich jedálničkov začleniť 100% zeleninové alebo ovocné džúsy, ktoré obsahujú vitamíny a minerálne látky, podobne ako ovocie a zelenina, z ktorej sú vyrobené. Preto nám okrem hydratácie organizmu môžu doplniť energiu, potrebné živiny a nahradiť jednu dennú porciu ovocia alebo zeleniny. Mnohí z nás zabúdajú na pravidelný prísun ovocia a zeleniny počas dňa. V dnešnej uponáhľanej dobe, plnej pracovných a školských povinností, nám môže pitie džúsov zefektívniť stravovacie návyky. Navyše, nezabúdajte, že 100% ovocné a zeleninové džúsy sú bez  umelých sladidiel, konzervantov ani farbív.

 

Koľko porcií ovocia a zeleniny by sme denne mali prijať? Stačí jedna?

Podľa odborníkov WHO by sme mali denne prijať minimálne 400g ovocia a zeleniny, ideálne rozdelených do piatich porcií. Práve jednu z týchto porcií môžeme nahradiť pohárom 100% ovocného alebo zeleninového džúsu alebo 100g balením pyré.

 

Ako si vybrať správny džús alebo pyré?

Podľa chute (smiech). Vieme, že 100% džúsy a pyré sú zdravé, ale nemôžeme ich piť len z tohto dôvodu. Ak by nám džús nechutil, dali by sme si jeden pohár za týždeň a zvyšok týždňa by sme sa džúsu vyhýbali. Dnes nie je problém s dostupnosťou džúsu a pyré všetkých chutí. Preto stačí len poznať svoje obľúbené ovocie a zeleninu a riadiť sa tým.

 

Aká je výhoda džúsov oproti bežnému ovociu a zelenine?

Ovocie a zelenina sú bezkonkurenčne prvou voľbou a ich príjem je potrebný. Avšak niekedy má džús výhodu najmä v balení a skladnosti. Preto odporúčam brať si džús alebo pyré najmä na cesty, ako desiatu alebo na doplnenie živín po športovej aktivite. Netreba ho lúpať, krájať, umývať. Džús a pyré sa jednoducho môžu konzumovať také, aké sú.

 

 

Priemerné hodnotenie: 5 (1 vote)
Džúsy v našom jedálničku – hrajú väčšiu rolu, ako si myslíme
 
Džúsy v našom jedálničku – hrajú väčšiu rolu, ako si myslíme