Prihlásenie

Rast výkonov KMV v 1. polroku 2016: pokračuje európsky záujem o minerálne a pramenité vody

Rast výkonov KMV v 1. polroku 2016: pokračuje európsky záujem o minerálne a pramenité vody

Karlovarské minerální vody (KMV) oznámili svoje finančné výsledky za prvý polrok 2016. Predaj skupiny KMV oproti prvému polroku minulého roka vzrástol o 21%, obrat presiahol 3,6 miliardy korún a EBITDA (prevádzkový zisk) sa zvýšil o 30%. Na rekordnom raste skupiny majú podiel produktové novinky a pokračujúci trend záujmu európskych spotrebiteľov o zdravé prírodné minerálne a pramenité vody. Spotreba na Slovensku aj v iných krajinách EÚ naďalej rastie, rovnako ako v roku 2015*.


,,Vo všetkých troch stredoeurópskych krajinách, kde KMV vlastní a prevádzkuje výrobné závody, teda v Českej republike, Rakúsku a Maďarsku, predaj balených vôd rastie. Za celý minulý rok vzrástol český trh o 5,7%, rakúsky o 5,3% a maďarský dokonca o 6,2% **, "hovorí generálny riaditeľ KMV Alessandro Pasquale.

 

Na českom trhu si KMV dlhodobo drží pozíciu lídra, polročný rast bol podporený hlavne produktovými novinkami.

 

Na slovenskom trhu si KMV drží pozíciu dvojky na trhu balených minerálnych vôd. Trhový podiel kľúčových značiek Mattoni a Magnesia medziročne vzrástol o 2% v objeme aj hodnote. Rastúci trend majú prírodné aj ochutené varianty, ďalší nárast KMV očakáva najmä vďaka inovácii radu Mattoni ochutená perlivá, ktorú uviedli na trh tento rok v novom dizajne a s vylepšenou receptúrou. V tomto roku oslavuje KMV už 20. výročie distribúcie svojich produktov na Slovensku, ktoré patria k obľúbeným, známym a vyhľadávaným medzi spotrebiteľmi.

 

KMV pokračuje aj v rozvoji svojich zahraničných akvizícií, čo platí najmä o Maďarsku, kde pred rokom odkúpila dve najvýznamnejšie tamojšie nápojové firmy (Kékkúti Ásványvíz a Szentkirályi Ásványvíz), čím vznikol najväčší výrobca balených minerálnych a pramenitých vôd v strednej Európe. Prevádzkový zisk oboch firiem vrástol v prvej polovici roka 2016 o 80%.

 

,,Aj vďaka nášmu know-how v odbore sa podarilo tieto značky rozvinúť, úspech má najmä maďarská značka Theodora, minerálna voda pochádzajúca z oblasti Balatonského jazera. Pri nej sme okrem iného, citlivo vyskúšali adaptovať českú tradíciu ochutených vôd a v 1. polroku 2016 sa táto značka prvýkrát objavila v troch ochutených variantoch. Vďaka vysokému dopytu trhu budeme v Maďarsku tento rok rozširovať aj výrobné kapacity," upresňuje Alessandro Pasquale.

 

Skupine KMV sa veľmi dobre darí aj na ďalších európskych trhoch. V Rakúsku je skupina KMVdvojkou v sektore prírodných minerálnych vôd a na tretej pozícii v prírodných ochutených minerálnych vodách. Na poľskom trhu KMV bodovala okrem iného s produktom Magnesia 1,5 l, ktorý sa podľa výsledkov hlasovania maloobchodníkov umiestnil na prvom mieste súťaže a získal ocenenie TOP FMCG 2016 v kategórii vody.

 

Úspešná bola skupina KMV aj v exporte do 26 krajín sveta. Pozoruhodný je rast napríklad na čínskom trhu, ktorý pre KMV predstavuje štvrtý najväčší exportný trh. Dôkazom rastúcej obľúbenosti minerálnych vôd z portfólia KMV v Ázii sú okrem iného aj úspechy na čínskych veľtrhoch. V júli Mattoni získala vo svojej kategórii striebornú medailu na veľtrhu IFE CHINA v Kantone, a to v konkurencii 60 vôd z celého sveta!

 

Ďalšími významnými exportnými krajinami sú napríklad Nemecko, USA či Spojené arabské emiráty.

 

* Celosvetový trend záujmu spotrebiteľov o zdravý pitný režim pokračuje - agentúra na výskum trhu Canadean v januári 2016 potvrdila, že celosvetový predaj kategórie balených vôd v roku 2015 dosiahol 231 miliárd litrov, takže prvýkrát predstihol predaj sýtených nápojov (229 miliárd litrov).

** Canadean - aktuálne dáta spotreby balených vôd v EÚ.

 

Priemerné hodnotenie: 5 (1 vote)