Prihlásenie

Stravujete sa zdravo?

Stravujete sa zdravo?

Uponáhľaný životný štýl je častým spúšťačom mnohých zdravotných problémov. Pestrá a vyvážená strava je základom harmonickej životosprávy. Ako sa však správne stravovať a aké produkty pri tom voliť? Počuli ste už o výhodách 100% džúsov a pyré vyrobených z ovocia a zeleniny? MUDr. Peter Minárik, PhD. z Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave vám prezradí viac.


V čom vidíte prínos džúsov a pyré pre ľudský organizmus?

Džúsy a pyré sú prírodné produkty vyrobené z ovocia a zeleniny, bez umelých prísad a bez pridávaného cukru. Mnohí sa mylne domnievame, že džúsy obsahujú konzervačné látky, farbivá alebo vône, ktoré predlžujú ,,životnosť“ týchto produktov. Opak je pravdou, a hovoria to aj právne nariadenia. Džúsy a pyré vedia náš organizmus obohatiť o potrebné vitamíny, minerály, antioxidanty a iné živiny. Napríklad taký pomarančový džús je skvelá alternatíva dennej dávky vitamínu C.

 

Aj keď neobsahujú konzervačné látky, prechádzajú procesom pasterizácie. Nezabíja to všetky potrebné živiny?

Ako som vyššie spomínal, džúsy a pyré vyrobené 100% z ovocia a zeleniny, nemôžu obsahovať žiadne konzervanty alebo pridané cukry. To, že majú tieto produkty dlhšiu trvanlivosť zaručuje práve pasterizácia. Proces je absolútne bezpečný a zdravotne neškodný, podobá sa príprave domácich zaváranín na zimu. Vďaka moderným riešeniam pasterizácia minimalizuje stratu vitamínov citlivých na teplotu, minerálnych solí alebo makroživín. Úlohou procesu je zachovať hodnotu živín a zároveň zničiť mikroorganizmy a enzýmy, ktoré by v džúse spôsobovali prirodzený proces fermentácie.

 

Ako je to s konzumáciou ovocia a zeleniny počas dňa?

Podľa odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) by sme mali konzumovať minimálne päť porcií ovocia a zeleniny každý deň. Kontrolovať si to nie je až také jednoduché, a preto na to často zabúdame. Pomôcť nám môžu aj spomínané džúsy a pyré. Pohár ovocného džúsu vie ideálne doplniť jednu zo spomínaných porcií ovocia. Naproti tomu také mrkvové pyré vie nahradiť jednu povinnú porciu zeleniny. Džús a pyré predstavujú pohodlné riešenie, ktoré si môžete vziať kamkoľvek so sebou.

 

A čo deti? Sú vhodné aj pre ne?

Tie predovšetkým potrebujú vitamíny a minerály, ktoré ich povzbudia na štúdium a aktivity v škole. V prípade, že budú mať na desiatu sendvič alebo obložený chlebík a nebudú chcieť za tým zjesť ovocie, prehovorte ich na pohár ovocného alebo zeleninového džúsu alebo pyré. Tie navyše nie sú sezónnou záležitosťou. Sú k dispozícii v akomkoľvek ročnom období.

 

U detí by sme mali začať budovať zdravé stravovacie návyky už v ranom veku. Na učenie majú veľký vplyv rodičia, ktorých návyky dieťa pozoruje a nasleduje až do dospelosti. V tomto procese má však svoje nezastupiteľné miesto aj škola, v ktorej dieťa trávi väčšinu dňa i života. Na popud tejto myšlienky vznikol školský vzdelávací projekt „Džúsy a pyré – vitamíny v SMART forme“, ktorý má za cieľ podať žiakom tried 1. – 4. ročníka cenné informácie o zdravej strave, konzumácii ovocia a zeleniny, rovnako ako spomínaných džúsov a pyré.


Priemerné hodnotenie: 5 (1 vote)
Stravujete sa zdravo?
 
Stravujete sa zdravo?