Prihlásenie

Prieskum: Slováci sú ochotní zaplatiť za mobilný telefón takmer 2000 Sk

Ľudia dávajú prednosť mobilu pred televízorom a počítačom

Priemerný Slovák je ochotný zaplatiť za svoj mobilný telefón takmer 2000 Sk, ale až 65 % slovenských zákazníkov využíva akciovú ponuku operátora s dotovaným telefónom a iba 12 % zákazníkov si kúpilo mobilný telefón za plnú cenu. Slováci menia mobil v priemere každé dva roky a 50 % ho mení práve pri vypršaní zmluvnej viazanosti. Pri predaji mobilných telefónov sú tak na Slovensku rozhodujúcim faktorom mobilní operátori. Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre spoločnosť Telefónica O2 Slovakia realizovala v máji tohto roku na vzorke 850 obyvateľov vo veku od 15 do 60 rokov spoločnosť United Consultants.

„K takémuto správaniu priviedli zákazníkov mobilní operátori. Takzvané telefóny za korunu sú na Slovensku veľmi populárne, žiaden mobilný telefon však nestojí 1 Sk. Cenu dotovaného telefónu zaplatia zákazníci v cenách za volania po prevolaní paušálu. Navyše sa zmluvou zaviažu najčastejšie až na dva roky, pričom väčšina akciových ponúk na paušály trvá len jeden rok. Zákazník potom platí za volania plnú cenu a telefón splatí aj s úrokmi," skonštatoval hovorca Telefónica O2 Slovakia René Parák.

Mobil by pred televízorom, počítačom a hudobným prehrávačom uprednostnili 4 z 10 používateľov mobilných telefónov. 50 percentám používateľov záleží na tom, aký majú mobilný telefón, ale ani ďalšej približne štvrtine to nie je celkom ľahostajné. Pri výbere operátora považuje 28 % slovenských zákazníkov za rozhodujúce to, koľko budú mesačne platiť. Až 14 % zákazníkov sa však pri výbere operátora rozhoduje podľa toho, aký mobil k vybranej službe dostanú. Z prieskumu tak jednoznačne vyplýva, že mobilné telefóny sú pre väčšinu Slovákov dôležité a záleží im na tom, aký majú mobilný telefón.

„Prax dotovaných telefónov zákazníkov oberá o možnosť slobodnej voľby telefónu. Operátori by mali nájsť iný spôsob, ako im umožniť vybrať si ktorýkoľvek telefón za výhodných podmienok. V zahraničí je pritom bežné, že ľudia si vyberajú operátora skôr podľa paušálov, nie podľa telefónov. Chcú mať možnosť rozhodnúť sa kedykoľvek pre najvýhodnejšiu ponuku a nebyť pri tom viazaní zmluvou, ktorá ich napr. na dva roky pripúta k jednému operátorovi," dodal René Parák.

Pre veľkú časť používateľov je pri výbere mobilného telefónu najdôležitejšia jednoduchosť obsluhy. Obyčajne postačujú základné funkcie, z vyspelejších funkcií je dôležitá práve kamera a fotoaparát. Pokiaľ ide o typ telefónu, pre 57 % používateľov je dôležitý klasický model, typ slider preferuje 15 % a véčko 12 %. Najvyhľadávanejšími farbami mobilného telefónu sú čierna a strieborná.

Kontakt pre ďalšie informácie:

René Parák
Telefónica O2 Slovakia s.r.o.
tel.:  file://c:/Users/Rasto/AppData/Local/Temp/__SkypeIEToolbar_Cache/e70d9584...);" title="Skype actions" onmouseover="javascript:doSkypeFlag(this,'0',1,1,16);" id="skype_tb_droppart_0" onmousedown="javascript:doSkypeFlag(this,'0',2,1,16);return skype_tb_stopEvents();" class="skype_tb_imgA" onmouseup="javascript:doSkypeFlag(this,'0',1,1,16);return skype_tb_stopEvents();">file://c:/Users/Rasto/AppData/Local/Temp/__SkypeIEToolbar_Cache/e70d9584...);" id="skype_tb_img_f0" class="skype_tb_imgFlag"> +421 949 22 00 22  
rene.parak@o2.com

Priemerné hodnotenie: 2 (2 votes)