Prihlásenie

Slovenskí študenti vo finále súťaže Imagine Cup

“Predstavte si svet, v ktorom technológia prispieva k záchrane životného prostredia”. Tak znie téma šiesteho ročníka medzinárodnej študentskej súťaže Imagine Cup. Do jej finále, ktoré sa dnes začalo v Paríži, sa prebojoval aj tím študentov s názvom Housekeepers zo Slovenskej technickej univerzity. Štyria vysokoškoláci sa tak zaradili k elite mladých vedcov z celého sveta, ktorí sa pomocou svojej predstavivosti, nadšenia a kreativity snažia zmeniť dnešný svet. Ich projekt sa venuje problematike spotreby elektrickej energie v domácnostiach.
 

Do súťaže Imagine Cup sa tento rok zapojilo viac než 200.000 študentov z vyše 100 krajín sveta.

370 z nich, tvoriacich 124 tímov z 61 krajín bude odo dnes súťažiť v Paríži. Študenti súťažia v deviatich kategóriách, rozdelených do troch skupín: Technologické riešenia, Skúška schopností a Digitálne umenia, rozdelených do deviatich podkategórií.
Imagine Cup 2008

Slovenský tím Housekeepers tvoria študenti Jakub Šimko, Marian Hönsch, Dušan Zeleník a Michal Kompan pod odborným dohľadom Prof. Ing. Márie Bielikovej, PhD. Housekeepers budú súťažiť v kategórii Softvérový dizajn, ktorá spadá pod Technologické riešenia. Ich projekt s názvom Energy Consumption Manager (Analyzátor spotreby energie) sa zameriava na problém vysokej spotreby energie v domácnostiach. Vyvinuli systém, ktorý detailne monitoruje spotrebu elektrickej energie v domácnosti. Meracie zariadenia sú umiestnené medzi zdrojom elektriny a spotrebičom a dáta z nich sú 24 hodín denne bezdrôtovo prenášané do osobného počítača. Tu špeciálna aplikácia dáta vyhodnocuje, spracováva štatistiky, vytvára predpovede spotreby, identifikuje neefektívne alebo nepoužívané spotrebiče a podáva návrhy na možné zefektívnenie spotreby energie. Takto získané údaje by podľa študentov z Housekeepers mohli byť zaujímavé aj pre komerčnú sféru a mohli by motivovať k výrobe ekologicky šetrných elektrospotrebičov.

Okrem toho, že svojimi projektmi môžu súťažiaci študenti pomôcť vytvoriť lepší a ekologickejší svet, motiváciou im môžu byť aj finančné odmeny v celkovej hodnote 240.000 amerických dolárov. Projektom, ktoré v súťaži Imagine Cup uspeli v minulosti, sa v mnohých prípadoch otvorili dvere k realizácii a ich autori sú dnes na čele vlastných firiem.

Spoločnosť Microsoft, ktorá súťaž organizuje, dáva prostredníctvom nej študentom na celom svete možnosť uplatniť ich talent pri vývoji inovácií využiteľných v reálnom živote. „Imagine Cup inšpiruje súťažiacich študentov k riešeniu najpálčivejších problémov dneška novými spôsobmi a k tvorbe inovatívnych technologických riešení, ktoré môžu skutočne zmeniť svet k lepšiemu,“ uviedol Peter Čerešník, generálny riaditeľ spoločnosti Microsoft Slovakia. „Držím palce chlapcom zo Slovenskej technickej univerzity a verím, že niektorým zo študentov sa podarí rozbehnúť si vlastné podnikanie, tak ako víťazom predchádzajúcich ročníkov súťaže Imagine Cup.“

Viac sa o súťaži Imagine Cup dozviete na http://www.imaginecup.com
Stránka tímu Housekeepers je http://imaginecup.com/MyStuff/MyTeam.aspx?TeamID=7938
Detaily o projekte slovenského tímu nájdete na http://imaginecup.fiit.stuba.sk/2008/index_sk.html
Virtual Pressroom: http://www.microsoft.com/presspass/events/imaginecup/materials.mspx

Nehlasované